Зйомки з коптера: де та що законно знімати

15.11.2021

Наразі технології розвиваються дуже швидко і у широкому вжитку з’явились БПЛА (безпілотні літальні апарати), а простіше кажучи — дрони або коптери. Більшість з них обладнані відеозаписувальною апаратурою. І нерідко чи то журналісти, чи то просто любителі робити унікальні кадри здійснюють за допомогою таких літальних апаратів. 

І тут з огляду на чинне законодавство необхідно відмежовувати ЩО і ДЕ ви знімаєте.

Так, з одного боку, Конституція гарантує кожному право на вільне зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово чи в інший спосіб — на власний вибір. А з іншого — за приписами ст. 307 Цивільного кодексу України  фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою, оскільки процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи. А от якщо знімання проводиться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях тощо (тобто в публічному місці) припускається, що особа надала згоду на знімання. 

Законодавство України не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, а також можлива мовчазна згода.

Без згоди можна знімати службових, посадових або публічних осіб органів державної влади/місцевого самоврядування, однак тільки під час виконання такими особами їх посадових обов’язків. 

Таким чином заборонено знімати особу, якщо: 

— особа не надала свою згоду на здійснення зйомки;

— зйомка відбувається, коли особа перебуває не в публічному місці (зйомка особи під час її перебування на подвір’ї свого приватного будинку також підпадає під заборону);

— вона є посадовою особою, однак в момент здійснення зйомки не виконує свої посадові обов’язки.

Зйомки ж пейзажів, будівель (якщо при такій зйомці не зафіксовано конкретних осіб), масових заходів (зборів, концертів, конференцій) законом не заборонені.

Чи траплялося вам випадки незаконного збирання інформації? Поділіться у коментарях.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам