Націоналізація майна колаборантів: особливості закону

27.06.2022

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб», який Верховна Рада ухвалила 12 травня 2022 року.

За законом встановлюється новий вид санкцій у вигляді стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, якими вона може прямо чи опосередковано розпоряджатися, якщо така особа відповідає відповідним критеріям:

  • особа своїми діями створила суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України (в тому числі шляхом збройної агресії чи терористичної діяльності),
  • значною мірою сприяла (в тому числі шляхом фінансування) вчиненню таких дій іншими особами.

Підставами застосування такої санкції є:

  • завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України, зокрема, шляхом: 
  • ухвалення рішення щодо збройної агресії проти України; 
  • особистого взяття участі у збройній агресії проти України; 
  • взяття участі в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території України тощо;
  • суттєве сприяння вчиненню дій або ухваленню рішень, зазначених вище, зокрема, шляхом: 
  • сприяння збройній агресії проти України, окупації / анексії території, яка відповідно до Конституції України входить до складу України; 
  • фінансування або матеріально-технічного забезпечення діяльності держави-агресора, пов’язаної зі збройною агресією проти України чи окупацією / анексією її території тощо.

Особливості санкції:

  1. Ця санкція може бути застосована лише в період дії правового режиму воєнного стану та за умови, що на відповідну особу вже накладено санкцію у виді блокування активів.
  1. Відповідальним за пошук активів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб (Центральний орган).
  1. Санкція у вигляді стягнення активів у дохід держави застосовується у судовому порядку за заявою Центрального органа про застосування до відповідної особи санкції. 
  1. Здійснення адміністративного судочинства у справах про застосування санкції покладається на Вищий антикорупційний суд (ВАКС). ВАКС розглядає таку заяву протягом 10 днів з дня надходження. 
  1. Рішення ВАКС про застосування санкції в день набрання ним законної сили надсилається Кабінету Міністрів України для визначення суб’єкта, порядку та способу його виконання.
  1. Вказане рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку до Апеляційної палати ВАКС.
  1. Крім цього, закон також гарантує безпеку осіб, які повідомили про активи тих, хто підпадає під дію зазначених санкцій, а також їх близьких осіб.  Такі особи перебувають під захистом держави.
обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам