🇺🇦 Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” набрав чинності два роки тому — 16 липня 2019 року. Частина положень закону вже працюють. Зокрема, державна мова вже є обов’язковою у рекламі, в медицині та на транспорті, у діловодстві, документообігу та звітності, науці, технічній та проєктній документації.
З 16 липня 2021 року вступили в силу ряд нових мовних норм:
📽 Фільми і серіали на ТБ
Поширювати і демонструвати фільми в Україні можна лише українською. Фільми та серіали, створені іноземною мовою, мають бути озвучені українською. Дозволено демонструвати іноземні фільми мовою оригіналу із субтитрами українською, але якщо кількість таких сеансів не перевищує 10% від усіх сеансів в кінотеатрі.
🎙 Концерти та розважальні шоу
Усі концерти, шоу-програми, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою. А виступи осіб, які не володіють українською, мають супроводжуватися синхронним або послідовним перекладом. Оголошення, афіші, постери, буклети інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки на них мають виготовлятися державною мовою.
🗺 Туризм
Екскурсійні та туристичні послуги для громадян України мають надаватися лише українською. Іншими мовами можна послуговуватися з іноземцями. Ця норма стосується усього туристичного бізнесу.
🎭 Театри і музеї
Вистави, концерти, художні виставки та інші культурно-мистецькі заходи повинні проводитися українською мовою. Застосування інших мов під час таких заходів дозволяється, якщо це виправдано художнім, творчим задумом організатора заходу, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.
📚 Видання та продаж книжок
Видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше половини усіх виданих упродовж року книжок, а книжкові магазини повинні мати не менше половини книг українською. Виключенням є спеціалізовані книгарні та видання корінними мовами України.
📝 Майбутні держслужбовці, а також претенденти на українське громадянство мають скласти іспит з української.
Законом передбачено штраф за його порушення — від 3400 до 11 900 грн, але стягувати його почнуть не раніше 16 липня 2022 року.