В Україні триває масштабна трудова реформа, в рамках якої Верховна Рада ухвалила законопроект № 5161, який фактично узаконив в Україні фріланс.
Відтепер запроваджено нову форму трудового договору з нефіксованим робочим часом.
Роботодавець самостійно зможе визначати необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи, погоджувати з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи.
Основні умови нової форми трудових відносин:
✅ Працівник зобов’язаний виконувати роботу лише за запитом роботодавця.
✅ Заробітна плата виплачуватиметься за фактично відпрацьований час або за фактично виконану роботу.
✅ Мінімальна тривалість робочого часу протягом календарного місяця – 32 години.
✅ Кількість базових годин, у які від працівника можуть вимагати працювати, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.
✅ Роботодавець повинен дотримуватися вимог законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.
У законі також є обмеження щодо укладання таких договорів:
✅ кількість таких працівників не може перевищувати 10 % усіх наявних трудових договорів;
✅ якщо кількість найманих працівників менше 10, то дозволяється укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом.
Працівник, який працюватиме за таким трудовим договором, зможе працювати на кількох роботодавців одночасно, що створює додаткові можливості для заробітку. Більше того працівник матиме усі соціальні гарантії, які мають офіційно влаштовані наймані працівники: відпустки, лікарняні тощо.
Таким чином, врегулювання питання нестандартних форм зайнятості (фрілансу) забезпечить гнучкість у виборі організації трудових відносин, посилить мобільність працівника при реалізації його права на працю та допоможе мінімізувати безробіття.