Захист авторських прав в інтернеті

05.04.2021

💬 Уявіть ситуацію: Ви виявляєте свій авторський контент (наприклад, статтю) на інших веб-ресурсах без Вашої згоди і без будь-якої згадки про першоджерело. Більше того — автором вашої статті позначена інша людина.

❌ Погодьтеся, неприємна ситуація, але, на жаль, досить поширена останнім часом. Порушують навіть авторське право наших колег, юристів. А причин тому безліч: від навмисних дій недобросовісних конкурентів до банального незнання того, що за плагіат існує відповідальність, передбачена законом.

❓ Що робити, якщо ви помітили порушення ваших авторських прав? 

Крок 1. Зафіксувати факт порушення.

Для цього необхідно зробити скріншоти/запис екрану статтей, де містяться ваші напрацювання повністю або частково. Важливими даними на скріншотах є адреса веб-сайту або сторінки в соцмережі, дата розміщення, ім’я “нового” автора.

Крок 2. Підтвердити наявність авторського права.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права»  авторство виникає внаслідок факту створення твору і не вимагає додаткової реєстрації або іншого спеціального оформлення. Виконання будь-яких інших формальностей також не потребується. 

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону застосовується презумпція авторства, тобто при відсутності інших доказів авторства особа, зазначена як Автор на оригіналі або копії твору вважається автором. Зауважимо, що іншим доказом авторства є свідоцтво про державну реєстрацію прав на об’єкти інтелектуальної власності. 

Таким чином, якщо ви отримали свідоцтво про реєстрацію авторського права — ви маєте беззаперечний доказ авторства. Якщо ж ні — забезпечте наявність першої редакції твору, де вказано, що автором є саме ви (дата публікації повинна бути більш ранньою, ніж дата розміщення матеріалу порушником).

Крок 3. Знайти власника веб-ресурсу або того, чиє авторство вказано на вашій статті.

Звернутися до порушника з повідомленням про порушення вашого авторського права і вимогою або видалити матеріал або вказати ім’я справжнього автора.

Крок 4. Звернутись до компетентних органів за захистом порушених прав.

Основні вимоги, які правовласник зазвичай пред’являє до порушника:

  • визнати авторство та/або вказати ім’я автора;
  • зобов’язати порушника припинити неправомірне використання об’єктів авторського права, шляхом видалення контенту з веб-ресурсу або закриття сайту-порушника; 
  • опублікувати рішення суду, яким встановлено факт порушення авторських прав;
  • стягнути з порушника відшкодування моральної шкоди та упущеної вигоди внаслідок неправомірного використання об’єкта авторських прав.

Звертаємо вашу увагу, що Крок 3 може передувати Кроку 4, оскільки досягненню позитивного результату справи передує збір доказів. 

🙌  Захист ваших прав — наш головний пріоритет.  Будьте захищені разом з ЮК «Привілей» .

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам