Задержала полиция. Алгоритм действий

11.09.2020

Досить часто громадяни стикаються з некомпетентністю правоохоронців, яку не можуть помітити в силу відсутності базових знань про свої права та свободи. Внаслідок цього, права порушуються і їх відновлення часом становить велику проблему. Тому, ми підготували коротку замітку, яка стане для вас інструкцією поведінки під час затримання правоохоронними органами. 

✊1️⃣Знай свої права!

Якщо Вас затримує правоохоронець, він зобов’язаний повідомити вам зрозумілою для вас мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину ви підозрюєтеся. Також, вам повинні роз’яснити, що ви маєте право на адвоката, на медичну допомогу,  а також (а тепер, як у фільмах 🎬) – що ви маєте право мовчати, або надавати пояснення. 

📃2️⃣Дізнайтеся, чи затримано вас на підставі ухвали слідчого судді, чи без такої ухвали.

Відмінність таких затримань є: якщо особа затримана без ухвали слідчого судді – строк затримання становитиме не більше 72 годин з моменту затримання. 

📢Без ухвали слідчого судді можна затримати особу у наступних випадках: 

  • якщо вона вчинила злочин/замах;
  • якщо потерпілий, очевидець вказали саме на особу затриманого, або сукупність явних ознак на тілі/одязі затриманого вказують на вчинення конкретного злочину;
  • якщо затриманий вчинив тяжкий/особливо тяжкий корупційний злочин;
  • якщо є підстави вважати, що затриманий може втекти, тим самим ухилятися від кримінальної відповідальності. 

❗️У випадку затримання на підставі ухвали слідчого судді, особа не пізніше 36 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання.

📌3️⃣Запам’ятайте момент затримання. 

Вам необхідно розуміти, що затримання – явище примусового характеру, отже, якщо вас силою, або наказом змусили залишатися біля правоохоронця, або ж бути доставленим у відділення поліції – зафіксуйте для себе цей момент. Для вас та вашого адвоката це важливо знати, адже протягом 24 годин з моменту затримання особі має бути вручено повідомлення про підозру. Якщо його не було вручено за добу – особу відпускають. 

⚠️4️⃣Ознайомтеся із протоколом про затримання. 

Відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу України, обов’язково має бути складений відповідний протокол, який буде підписувати не тільки правоохоронець, але й затриманий. У протоколі мають бути чітко прописані: місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання.

🗣5️⃣Ваші рідні мають знати де ви знаходитесь і підстави затримання. 

У правоохоронців наявний обов’язок повідомляти сім’ю затриманого про його місцезнаходження. Якщо ж затримали неповнолітню особу – про це одразу необхідно повідомити її батьків/опікунів/піклувальників.

🏛6️⃣Права порушено – звертайтеся до суду.

Якщо ваші права були порушені – Ви можете звернутися до суду з заявою про притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка вас затримала. Завідомо незаконне затримання карається позбавленням права обіймати певні посади строком до 5 років, або ж обмеженням волі на строк до 3 років. Також, ви маєте право на відшкодування моральної шкоди у зв’язку із незаконним затриманням. 

⚖️Головне при затриманні – зберігайте спокій та дочекайтеся свого адвоката. Юристи ЮК “Привілей” завжди стоять на варті ваших прав та готові допомогти у найбільш заплутаних юридичних кейсах.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам