Втрата житла через аварію та стихійне лихо: куди звертатись та чим допоможе держава?

09.11.2020

📌 Ні для кого не є новиною той факт, що останнім часом Україна потерпає від примх природи та найчастіше від халатності людей, які легковажно ставляться не лише до своєї безпеки, а й до безпеки своїх співмешканців. Чого лише варті пожежі навесні, повені в Карпатах на початку літа, пожежа в Новій Каховці та вибух газу на Позняках.

✅ В таких випадках варто згадати про соціальний захист зі сторони органів державної влади та місцевого самоврядування.

❗ Дане питання регулює глава 17 Кодексу цивільного захисту населення. Зокрема, його положеннями передбачено надання матеріальної допомоги, а також забезпечення житлом як за рахунок державного бюджету, коштів осіб, винних у настанні надзвичайної ситуації, благодійних пожертвувань організацій, інших не заборонених джерел.

Стихійні лиха, аварії або інші небезпечні події, що загрожують життю і завдають значних матеріальних збитків, розглядаються в законодавстві як надзвичайна ситуація.

Питання, пов’язані з відшкодування збитків, завданих стихійним лихом чи аварією, вирішують органи державної влади та місцевого самоврядування. Відповідно, на регіональному рівні – це місцеві адміністрації та міські ради.

Постраждалим варто звернутись із паспортом задля визнання їх потерпілими від надзвичайної ситуації. Саме ця довідка в подальшому буде слугувати підставою для виплати матеріальної допомоги, надання житла, надання іншої допомоги. У разі відсутності паспорту, варто звернутись попередньо у правоохоронні органи за місцем проживання для отримання письмового підтвердження особи.

Після отримання довідки, постраждалий має подати заяву в органи державної влади, місцевого самоврядування, в якій він зазначає опис ситуації та розмір збитків.Тоді на місце події виїжджає спеціальна комісія, яка складає акт і визначає, яких збитків було завдано надзвичайною ситуацією.

👪 КОМУ НАДАЮТЬ ДЕРЖАВНУ ДОПОМОГУ?
Люди, будинки яких постраждали від пожеж, повеней чи інших надзвичайних ситуацій, можуть отримати різну допомогу від місцевої влади. Це може бути як грошова компенсація, так і надання житлоплощі. До того ж їм можуть надати безкоштовну медичну, психологічну, гуманітарну допомогу.
Якщо внаслідок надзвичайної ситуації житло було знищено або воно стало непридатним для проживання, постраждалих забезпечують житлом місцеві органи влади.

ВОНИ МОЖУТЬ:

  • надати житлові приміщення із фонду житла для тимчасового проживання
  • побудувати житлові будинки для постраждалих
  • закупити будинки/ квартири

Забезпечення житлом постраждалого або виплата грошової компенсації за рахунок держави здійснюється за умови добровільної передачі постраждалим зруйнованого або пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житла місцевим державним адміністраціям, або органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання.

💸 РОЗМІР ВИПЛАТ
Розмір грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна.

💙 Команда Юридичної компанії “Привілей” рекомендує Вам не боятись відстоювати своє законне право на допомогу від держави у разі настання збитків від надзвичайних ситуацій та завжди напоготові допомогти Вам у цьому. Бережіть себе та своїх близьких!

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам