Вступ в спадщину: чи спадкуються борги?

14.06.2021

👴🏻 “Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)”, — цивільне законодавство України. 

Саме усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, охоплюються складом спадщини. Між тим, спадкоємець (за заповітом чи за законом) наділений як правом прийняти спадщину, так і правом відмовитися від її прийняття.

Якщо особа не бажає прийняти спадщину, їй необхідно протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову в прийнятті спадщини. При цьому, закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився лише від частини спадщини — не можна прийняти в спадщину об’єкт нерухомості і одночасно відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

Якщо спадкоємець вирішив піти шляхом прийняття спадщини, йому слід:

  • Повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. Якщо спадкоємцю відомо про наявність кредиторів спадкодавця, рекомендуємо  в такому випадку звернутись із заявою, в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. 

📩 Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати поштою цінного листа з описом та рекомендованим повідомленням про вручення.

  • Задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину 13 000 грн, вимоги кредиторів можуть бути задоволені виключно в межах цієї суми.
  • Задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
  • Задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

✳️ У свою чергу, кредиторові спадкодавця варто знати про:

  • Необхідність пред’явлення вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
  • Необхідність пред’явлення вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
  • Позбавлення права вимоги у разі пропуску 6-місячного строку для пред’явлення вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину.

Дізнатись про наявність боргів у спадкодавця рекомендуємо наступним чином:

➡️ за посиланням https://court.gov.ua/fair/ можна перевірити, чи є спадкодавець стороною судової справи — перевірка здійснюється за пунктом «сторона по справі», де необхідно вказати прізвище, ім’я та по батькові спадкодавця;

➡️ за посиланням https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors можна перевірити, чи наявні виконавчі провадження щодо спадкодавця;

➡️ за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors можна перевірити, чи є спадкодавець боржником.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам