Військовий облік жінок: чи можна виїжджати за кордон?

22.07.2022

З 1 жовтня 2022 року в Україні згідно з наказом Міноборони від 11.10.2021 року № 313 повноцінно запрацює процедура взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних. 

🟡 Йдеться про жінок віком 18-60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я. Зокрема, це такі спеціальності/професії, як: медицина, психологія, харчові технології тощо.

Військовий облік для жінок не відрізняється від обліку чоловіків. Це означає, що жінка стане військовозобов’язаною та перебуватиме у запасі військових формувань. При цьому, військовий облік не означає миттєву мобілізацію, а потрібен для того, щоб центри комплектування мали необхідну інформацію про особу. 

✅ Для жінки статус “військовозобов’язана”, перш за все, передбачає покладення на неї додаткових обов’язків та обмежень, в тому числі й щодо права вільного перетину кордону України.

Щодо мобілізації – у законодавстві відсутнє будь-яке гендерне розмежування, тому правила перетину кордону для чоловіків і жінок, що стоять на військовому обліку, в період воєнного стану – однакові. Для військовозобов’язаних під час воєнного стану виїзд за кордон обмежений. Така заборона не застосовується до окремих осіб цієї категорії, зокрема тих, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік; мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з військового обліку тощо. 

При цьому, варто ще очікувати чітких роз’яснень від військових, уряду та інших уповноважених осіб щодо порядку перетину кордону саме жінками, які перебуватимуть на військовому обліку відповідно до наказу Міноборони від 11.10.2021 року № 313.

❓Як бути жінкам, які зобов’язані стати на військовий облік, однак ще не зробили цього, та збираються виїхати за кордон після 1 жовтня?

Військовозобов’язаною є особа, які перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. З цього випливає, що такий статус жінка отримує лише після того, як стане на військовий облік, а до моменту постановки – такою не є, а отже, – може безперешкодно перетинати кордон. Але як це працюватиме на практиці – невідомо. 

Водночас, Головне управлінням персоналу Генштабу ЗСУ 14.07.2022 року повідомило, що ним опрацьовано пропозиції щодо внесення змін до наказу Міноборони щодо взяття жінок на військовий облік лише за їхньою згодою, а також пропонується розпочати проведення заходів із включення жінок до військового обліку не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі.

❗️Таким чином, якщо жодних законодавчих змін внесено не буде, то вже після 1 жовтня, у випадку подальшої дії воєнного стану в Україні, виїжджати за кордон не зможуть військовозобов’язані жінки, чиї спеціальності/професії входять до переліку Міноборони. Обмеження не стосуватимуться військовозобов’язаних жінок, які старші за 60 років та / або мають легальні підстави для виїзду.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам