Режим воєнного стану, якби то не було, створив сприятливі умови для провадження кримінальної діяльності, пов’язаної з викраденням майна. Зловмисники почали розкрадати майно жителів населених пунктів, які покинули місце свого проживання, рятуючись від обстрілів та бомбардувань, або ж просто користуються можливістю безпосередньо під час обстрілів, в той час, коли власники квартир перебувають в бомбосховищах.
Чомусь склалась думка серед цивільного населення, що всі ці «антигерої» вважаються саме мародерами та, на додаток, для таких осіб винайшли окремий спосіб самосуду, використовуючи найближчий стовп чи дерево та багато скотчу (багато свідчень цього є у мережі Інтернет).
Мабуть, все ж таки в умовах воєнного стану не завжди вдається використати саме правові механізми впливу, але варто знати, що вони є. Зокрема, Кримінальним кодексом України встановлено, що «мародерство» є військовим кримінальним правопорушенням та означає «викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених». Тобто ознаками такого діяння є саме місце його вчинення (поле бою) та фізичний стан власників майна, по відношенню яких діятиме злочинець (вбиті чи поранені). Тому, з правової точки зору, помилково визначати «мародерством» будь-яке вчинене в період воєнного стану діяння, пов’язане з незаконним привласненням майна.
Донедавна за мародерство було передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 10 років. Однак, 7 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 03.03.2022 № 2117-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство», яким мінімальний термін позбавлення волі за такий злочин збільшено до 5 років.
Також цим Законом було посилено покарання не лише за мародерство, а ще й за використання трагічних обставин та бойових дій для власної наживи, а тому зміни до Кримінального кодексу торкнулися й інших складів злочинів.
Отож, відтепер за злочини, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану, передбачені такі покарання:
Кожен злочинець повинен понести передбачену законом відповідальність, тому таких осіб необхідно оперативно передати до правоохоронних органів, для призначення покарання. Будьте уважні. Слава Україні!