Сплата аліментів під час війни

09.05.2022

Введення 24 лютого 2022 року воєнного стану на території України вплинуло на ряд сфер життєдіяльності.

Починаючи з 26 березня 2022 року і до припинення або скасування воєнного стану на території України, почали діяти наступні зміни:

  • фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту, за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень;
  • юридичні особи – боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
  • визначені Законом України ​​«Про виконавче провадження» строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Запровадження наведених змін означає, що роботодавці мають припинити стягнення з заробітної плати працівника на час дії воєнного стану без постанови державного або приватного виконавця.

АЛЕ! Важливо знати, що це не стосується рішень про сплату аліментів, а також рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації — тому такі рішення продовжують виконуватися під час дії воєнного стану на підставі виконавчого листа. До того ж законодавчі нововведення не передбачають винесення виконавцями постанов про припинення відрахування.

Отож, за рішеннями про стягнення аліментів, підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи — підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Звертаємо увагу, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Втім, якщо мова йде про адміністративно-територіальні одиниці, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації, відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на їхніх територіях забороняється.

Своєю чергою, Мін’юст роз’яснив, що прийнятими змінами не передбачено заборони нарахування та стягнення пені за прострочення сплати аліментів, а тому у разі прострочення сплати аліментів стягувач має право на стягнення штрафу (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Для цього стягувачу необхідно:

  • звернутися до суду із заявою про стягнення пені;
  • звернутися до виконавця з рішенням суду про стягнення пені та виконавчим листом.

Законодавством передбачено й інші заходи впливу на боржника, наприклад:

  1. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
  • про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  • про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  • про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та холощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  • про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
  1. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів вводиться нарахування штрафів:
  • за рік — 20% від суми несплачених аліментів;
  • за два роки — 30% від суми несплачених аліментів;
  • за три роки — 50% від суми несплачених аліментів.
  1. Адміністративна відповідальність у вигляді суспільно-корисних робіт  від 240 до 360 годин;
  1. Кримінальна відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам