Шлюбний договір– гарантія чи недовіра

21.06.2020

На сьогоднішній день, шлюбний договір здебільшого поширений в країнах західної Європи та США, однак, в Україні досі вважається каменем спотикання при вступі до шлюбу. Дана стаття покликана розвіяти міфи дилеми укладення шлюбного договору та надати можливість самостійного обрання читачем, чи варто йому (їй) укладати такий договір.

Приходячи до відповідального кроку – створення родини, чоловіку та жінці необхідно не лише об’єднати в одне ціле свої активи та пасиви, але й зберегти своє особисте матеріальне благополуччя на випадок розлучення.

Варто не забувати, що шлюбний договір врегульовує не лише особливості розлучення, а й сімейне життя, роблячи його більш впорядкованим та виховує відповідальність до виконання подружжям своїх обов’язків.

У будь-якому випадку, шлюбний договір узаконює розподіл та використання матеріальних цінностей подружжя між собою, у тих частинах, які вони самостійно визначають. Однак, він не може врегулювати особисті відносини між подружжям та дітьми, як, наприклад, обов’язкове проживання дитини після розлучення разом з матір’ю.

👍Позитивні аспекти укладення шлюбного договору полягають у наступному:

🗨️договором можна відійти від загальновідомого правила визнання майна спільною сумісною власністю, якщо за період шлюбу воно зросло у своїй вартості. Тому договором можна передбачити, що конкретне майно після розлучення залишається у одного з подружжя;

🗨️майно, яке належало одному з подружжя, може бути віднесено до спільної сумісної власності укладеною при реєстрації шлюбу угодою (шлюбним договором) або визнано такою власністю судом з тих підстав, що за час шлюбу його цінність істотно збільшилася внаслідок трудових або грошових затрат другого з подружжя чи їх обох;

🗨️шлюбний договір не може ставити у невигідне матеріальне становище подружжя, а також не допускає зменшення обсягу прав дитини;

🗨️дозволяється внести до договору моральну компенсацію за вчинення дій, що ним заборонені (наприклад, подружня зрада, наркоманія, алкоголізм одного із подружжя; нанесення побоїв);

🗨️шлюбним договором може бути передбачений загальний строк його дії та строки тривалості окремих прав та обов’язків.

Сторони можуть включити до шлюбного договору будь-які інші умови щодо користування майном, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства. Наприклад, до реєстрації шлюбу чоловік та жінка придбали будинок, однак, шлюбним договором можна передбачити, що обоє з подружжя в однаковій мірі можуть розпоряджатися цим майном, незалежно від того, чи придбане це майно до шлюбу.

✅Тобто, у шлюбному договорі можуть бути вказані наступні положення, крім іншого: яке майно залишається кожному з подружжя у випадку розірвання шлюбу; яким чином чоловік буде піклуватися про дружину/і навпаки після розірвання шлюбу; порядок розподілу витрат після укладення шлюбу та після його розірвання; хто з подружжя бере на себе зобов’язання зі сплати кредиту (у випадку його наявності); якщо один із подружжя переїхав у квартиру, що належить іншому з подружжя – вони встановлення режиму користування нею; порядок і розмір збільшення частки майна на користь того із подружжя, з ким проживатимуть діти у випадку розірвання шлюбу.

❗ВАЖЛИВО встановити момент розповсюдження договору на спільне майно подружжя, наприклад: “на спільне майно, нажите подружжям ДО укладення шлюбного договору, дія шлюбного договору не розповсюджується” або “дія договору розповсюджується на все спільне майно подружжя, нажите у шлюбі, НЕЗАЛЕЖНО ВІД ДАТИ УКЛАДЕННЯ ШЛЮБНОГО ДОГОВОРУ”.

🖋️Істотні умови укладення шлюбного договору: нотаріальне засвідчення; врегулювання договором ЛИШЕ матеріальної сторони питання сімейного життя подружжя; заборона порушення прав та свобод кожного з подружжя та зменшення обсягу прав дітей.

Необхідно зрозуміти для себе, що шлюбний договір не є актом недовіри один до одного, а є надійною і прагматичною страховкою на майбутнє. Любов та взаєморозуміння є моральним каркасом для щасливого сімейного життя. Однак, шлюбний договір є опорою для матеріального благополуччя кожного з подружжя як у сімейному житті, так і на випадок розлучення, є запорукою збереження добрих стосунків між ними.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам