Сьогодні тема законності використання засобів самооборони є актуальною і, так чи інакше, стосується кожного українця. Через відсутність необхідних знань часто засоби самооборони застосовуються з порушеннями норм законодавства, в тому числі мають місце випадки перевищення меж необхідної оборони.
📝 Тож ми підготували класифікацію всіх можливих засобів захисту, які передбачені чинним законодавством.
1️⃣ ГАЗОВИЙ БАЛОНЧИК
❎ дозвіл не потрібен, крім газових балончиків, використання яких прямо призначене для співробітників правоохоронних органів.
Це найпопулярніший та доступний засіб захисту серед жінок, але потрібно пам’ятати, що існують різні види газових балончиків. Крім того, до такого засобу повинна йти інструкція, з якою обов’язково необхідно ознайомитися.
2️⃣ СИГНАЛІЗАЦІЯ
❎ дозвіл не потрібен.
Персональні сигналізації виконані у формі звичайного брелка. Вони призначені для залучення уваги оточуючих в разі нападу. До брелка встановлений механізм, що випромінює сирену, яку можно почути на відстані до 185 метрів. Це допоможе покликати на допомогу свідомих громадян або поліцію.
3️⃣ ТАКТИЧНА РУЧКА
✅ дозвіл потрібен, використовувати виключно з 18 років.
🖊 Це універсальний компактний інструмент, який є новим поколінням засобів самозахисту. На вигляд як звичайна ручка, але вона виготовлена з металу. Її застосовують для самозахисту, завдаючи колючі (не травмуючі) удари в больові точки нападника. Чи є ця зброя холодною – питання спірне.
4️⃣ ЯВАР, КУБОТАН
❎ на дерев’яні вироби дозвіл не потрібен; ✅ на металеві вироби – необхідний (може застосовуватися з 18 років, оскільки може вважатися холодною зброєю).
Це кастети для нанесення точкових ударів нападнику по больових точках.
5️⃣ ПНЕВМАТИЧНА ЗБРОЯ
❎ дозвіл не потрібно, дозволено використовувати з 18 років (калібр до 4,5 мм, швидкість – до 100 м / с); ✅ на пневматичну зброя більшого, ніж 4,5 мм калібру – дозвіл потрібен.
При використанні необхідно бути дуже обережним, оскільки їм можна травмувати людину, що буде кваліфіковано як перевищення меж необхідної самооборони. Разом з пневматичною зброєю рекомендується носити паспорт виробу, за яким представники можна визначити тип зброї, технічні характеристики та розмір калібру.
6️⃣ ГАЗОВА ЗБРОЯ
✅ дозвіл потрібен, використовувати з 18 років.
Даний засіб самооборони є зброєю спорядженою подразнюючою або сльозогінною речовиною в патронах.
7️⃣ ТРАВМАТЧНА ЗБРОЯ
⚠️ спеціальний дозвіл з 21 року. Носіння такої зброї дозволено тільки представникам окремих професій.
🔫 Є найбільш небезпечним засобом самооборони. Даний вид зброї необхідно зберігати в сейфі. При використанні в якості самооборони потрібно бути гранично обережним та уважним, оскільки їм можна травмувати людину, що буде кваліфіковано як перевищення меж необхідної самооборони.
8️⃣ ХОЛОДНА ЗБРОЯ
✅ дозволена з 18 років.
⚔️ До холодної зброї належать багнети, стилети, ніж, кинджал, арбалет, нунчаки, кастети і т.д., а також іншим предметом, який призначений для ураження живої цілі за допомогою сили м’язів людини або ж механічної дії пристрою.
9️⃣ БІТА
В окремих випадках може бути віднесена до холодної зброї, оскільки при її застосуванні здійснюється ударний ефект по живій цілі за допомогою сили м’язів людини.
❗️ Будьте обережні при зберіганні такого засобу в автомобілі, оскільки за це передбачена відповідальність за ст. 263 КК України (незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами, або вибуховими речовинами)❗️
🔟 ЭЛЕКТРОШОКЕР
❗️дозволено застосовувати виключно службовцям Національної гвардії під час виконання службових завдань.
⚠️ Є спецзасобом, що не може перебувати у власності громадян, громадських об’єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України.
Носіння та використання, в залежності від наслідків та ступеня тяжкості, може тягнути за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.
💙 Команда ЮК “Привілей” наполегливо рекомендує при застосовуванні засобів самооборони, намагатися не порушувати права та законні інтереси інших осіб. Адже незнання чинного законодавства не звільняє від відповідальності в разі його порушення.