Розфомування ДАБІ. Реформи галузі містобудування

13.05.2020

🕷Кліщ, саме цим дрібним паразитом-кровопивцею, КМУ зобразив ДАБІ у своїй презентації під назвою “Реформування галузі містобудування”.

❗️ДАБІ, фактично монополізувала містобудівну галузь, замкнувши на собі та своїх територіальних підрозділах вирішення усіх питань, що стосуються містобудування. За час її функціонування, загальновідомою, звичною та безумовною складовою рівняння під назвою “будівництво” стало поняття “5-10$ за кв.м.” (відсоток варіюєть залежно від додаткових факторів).

Реформа містобудівної галузі назріла давно і нова влада не могла оминути її стороною. Не встигли учасники та наближені до будівельної галузі звикнутися з абревіатурою “ДАБІ” (для більшості, особливо російськомовної частини населення, обіговим так і залишився “ГАСК”), як от новина, тепер потрібно буде вчити цілий ряд нових абревіатур та скорочень: Держсервісбуд, ДІМ, ДАТР. Що ж вони означають та з чим їх їдять? Спробуємо розібратися.

Одним із основних принципів реформування є принцип розподілу влади та перерозподіл повноважень. З метою знищення монополії містобудівної галузі на місці ДАБІ буде створено ТРИ ОРГАНИ.

1️⃣ДЕРЖАВНА СЕРВІСНА СЛУЖБА МІСТОБУДУВАННЯ (ДЕРЖСЕРВІСБУД) – центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. До завершення здійснення заходів з утворення Держсервісбуд ДАБІ продовжуватиме здійснювати її повноваження та функції.

⚠️Правове регулювання: положення про Держсервісбуд, затверджене Постановою КМУ № 218 від 13.03.2020 р..

2️⃣ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ МІСТОБУДУВАННЯ УКРАЇНИ (ДІМ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується КМУ через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (КРІМ: надання (отримання, реєстрації), відмов у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів).

⚠️Правове регулювання: положення про Державну інспекцію містобудування України затвердженому постановою КМУ від 13 березня 2020 р. № 219.

3️⃣Найбільш таємничим з тріади нових органів є ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ У МІСТОБУДУВАННІ УКРАЇНИ (ДАТР). Діяльність ДАТР буде спрямовуватися та координуватися КМУ через Міністра розвитку громад та територій. Основною ж функцією ДАТР буде реалізація державної політики з питань технічного регулювання у сфері містобудування.

⚠️Правове регулювання: Про ДАТР є лише дві згадки у постанові КМУ від 13 березня 2020 р. № 219.

❌Окремої уваги заслуговує ЛІКВІДАЦІЯ ІНСТИТУТУ ЛІЦЕНЗУВАННЯ БУДІВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Постановою 219 затверджено перелік постанов Кабміну, що втратили чинність, зокрема це всі постанови КМУ, що стосуються ліцензування будівельної діяльності, а з переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабміну від 5 серпня 2015 року №609, виключено ДАБІ.

🔴З 18.03.2020 РОКУ ВИДАЧА НОВИХ БУДІВЕЛЬНИХ ЛІЦЕНЗІЙ Є НЕМОЖЛИВОЮ, раніше видані ліцензії зберігають свою чинність, а рішення про їх зупинення, відновлення дії та анулювання віднесено до компетенції Мінрегіонбуду.

🔵ІНСТИТУТ СЕРТИФІКАЦІЇ ВІДПОВІДАЛЬНОГО ВИКОНАВЦЯ РОБІТ повинен стати правонаступником інституту ліцензування Це означає, що тепер у кожного забудовника буде відповідальна за будівництво особа, яка отримала сертифікат. Саме ця особа буде нести майнову та кримінальну відповідальність за будівництво.

🔵ЗАПРОВАДЖЕННЯ СТРАХУВАННЯ РИЗИКІВ У БУДІВНИЦТВІ:

✅обов’язкове страхування відповідальності атестованих та сертифікованих осіб,

✅обов’язкове страхування замовника перед третіми особами за збитки завдані будівництвом,

✅обов’язкове страхування підрядника (життя і здоров’я працівників, роботи небезпечних механізмів).

🔵АВТОМАТИЗАЦІЯ ПРОЦЕСІВ:

✅створення Е-кабінету для замовників та учасників процесу будівництва на порталі Дія;

✅створення нового реєстру будівельної діяльності;

✅наявність публічного порталу системи, що надає вільний доступ до відомостей про кожен об’єкт будівництва.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва буде взаємодіяти з усіма пов’язаними з будівництвом реєстрами.

🔵Фактично, після внесення змін в законодавство ланцюжок контролю за будівництвом виглядатиме наступним чином: Отримання містобудівних умов та обмежень ➡️ Експертиза проектної документації ➡️ Авторський нагляд за будівництвом ➡️Технічний нагляд за будівництвом ➡️Відповідальний, кваліфікований та сертифікований виконроб ➡️Страхування ризиків ➡️ ДІМ (як остання ланка контролю).

🔵ВПРОВАДЖЕННЯ ЗМІН: Зміни в сфері містобудування відбуватимуться протягом року і розпочинаються з ліквідації ДАБІ та створення Держсервісбуд. Протягом весни триватиме перехідний період, на час якого вводиться мораторій на інспекційний контроль учасників ринку з боку держави (допускаються виключно камеральні перевірки).

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам