Довічне позбавлення водійських прав: міф чи реальність

03.12.2021

04.11.2021 року Верховною Радою України було зареєстровано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо терміну позбавлення права керувати транспортними засобами №  6278 (далі — Законопроект), ініціатором якого виступила народний депутат Світлична Юлія Олександрівна. 

З метою вдосконалення законодавства щодо терміну позбавлення права керувати транспортними засобами, цим Законопроектом пропонується внести зміни до статті 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) та до статті  55 Кримінального кодексу України (далі КК України) в частині позбавлення наданого особі права керування транспортними засобами до довічного терміну.

Відповідно до чинного законодавства, терміни позбавлення особи права керування транспортним засобом встановлені наступним чином.

Відповідно до ст. 30 КУпАП: 

  • до трьох років — за грубе або повторне порушення порядку користування правом;
  • до десяти років — за систематичне порушення порядку користування правом;

Якщо до закінчення строку дії стягнення до особи знову буде застосовано позбавлення права керування транспортним засобом, то в такому разі до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина попереднього. 

Відповідно до ст. 55 КК України:

  • до десяти років як додаткове покарання. 

Водночас Законопроектом пропонується посилити наведені обмеження у праві користуванні транспортним засобом та замість максимальних 10 років, встановлених ст. 30 КУпАП та ст. 55 КК України, позбавляти прав довічно. 

На думку народного депутата Світличної Ю. О., такі зміни зумовлені непоодинокими випадками масштабних ДТП по всій країні, а тому позитивно вплинуть на створення безпечних умов для учасників дорожнього руху, збереження життя і здоров’я громадян та звісно ж підвищення ефективності впливу на порушників.Звісно, є логіка в посиленні такого роду обмежень шляхом введення саме довічного терміну. Однак, такі зміни повинні відповідати завданням, які лежать в основі кримінального судочинства та справ про адміністративні правопорушення. Мова йде про альтернативу застосування довічного позбавлення права, а для цього поряд з «новим» видом обмежень також має бути запропоновано  й новий підхід в диференціації порушень та їх наслідків, що, на жаль, не знайшло свого відбиття у проекті народного депутата.

У будь-якому разі ми слідкуватимемо за проходженням даного Законопроекту в рамках парламентських читань, тому слідкуйте за нашими матеріалами надалі. 

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам