Протипоказання до вакцинаціії

13.12.2021

2 листопада 2021 року Міністерство охорони здоров’я затвердило форму № 028-1/о — «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».


Ознайомитися з формою № 028-1/о можна, перейшовши за посиланням.

Форма № 028-1/заповнюється і підписується лікарем та видається пацієнту для надання за місцем вимоги. Додатково вона має бути завірена печаткою суб’єкта господарювання (за наявності), яким вона видається.

Форма включає наступні відомості:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) пацієнта;
  • дата народження пацієнта;
  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) лікаря, що видає форму;
  • висновок лікаря про наявність у пацієнта протипоказань, їх вид (абсолютні протипоказання або застереження) та тривалість (постійні чи тимчасові);
  • рекомендації лікаря щодо можливості вакцинації, наприклад, через визначений термін часу (за наявності тимчасових протипоказань);
  • термін дії форми (постійно або визначений термін).

Додаток до форми No 028-1/о не є обов’язковим до пред’явлення на вимогу, але там зазначаються анамнестичні дані та/або встановлений діагноз, що визначають протипоказання до вакцинації.

29 жовтня 2021 року на сайті МОЗ було опубліковано роз’яснення щодо протипоказань до щеплення проти коронавірусної хвороби. З повним переліком протипоказань можна ознайомитися за посиланням.

Різновиди протипоказань:

1. Абсолютні — стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину у пацієнта, а ризики від проведення вакцинації значно перевищують переваги від проведення щеплення.

Вони бувають постійними та тимчасовими

Постійні (мають пожиттєвий характер)
Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною.

Тимчасові (зникають з часом)
Через введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація від COVID-19 має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). В проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу. Термін дії довідки — 14 днів.

Через COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу COVID-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на ковід після отримання першої дози антиковідної вакцини, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19. Термін дії довідки — до 3-х місяців.

2. Застереження (вакцинація з пересторогою) — ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення приймається лікарем з урахуванням переваг над ризиками від щеплення.

До таких відносять:

Онкологічна хвороба
Вакцинація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. При її здійсненні слід дотримуватися відповідних рекомендацій НТГЕІ.

Аутоімунне захворювання
Пацієнти, які проходять лікування препаратом «Ритуксимаб», повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату. 


Особи з імунодефіцитом
Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є  «живою», а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані;


Вагітність
CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря.ЮК «Привілей» наголошує на тому, що прийняття вами рішення про вакцинацію має бути усвідомленим, зваженим та не призведе до негативних наслідків.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам