⛳️ Продаж землі через електронні аукціони
Вже з 1 липня в Україні стартував ринок земель сільськогосподарського призначення, щодо якого парламент ухвалив закон №2195, який передбачає продаж землі через електронні аукціони.
Відтепер земельні ділянки державної та комунальної власності або прав на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) продаватимуться виключно через електронні аукціони (до цього такі здійснювались в офлайн-режимі). Продаж ділянок, що перебувають у приватній власності, або прав на них здійснюватиметься на е-торгах лише з ініціативи власників таких ділянок.
🌐 Земельні торги проводяться в єдиній електронній торговій системі у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет. Подання документів, реєстрація та участь у них стає можливою з будь-якої точки планети. Більше того, за торгами, що відбуватимуться в режимі реального часу, зможе спостерігати будь-яка особа.
Торги відбуваються за участю не менше двох учасників. Реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати (станом на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів). Гарантійний внесок встановлюється від 30% від стартової ціни. Реєстраційний внесок поверненню не підлягає, гарантійний – підлягає, крім випадків, якщо жоден з учасників не зробив кроку аукціону і переможцю – якщо він у встановлений строк не підписав протокол торгів, договір за результатами торгів та/або не було сплачено належної суми за придбаний лот.
Стартова ціна продажу ділянок щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки.
Продаж земельних ділянок, на яких розміщені іноземні дипломатичні та консульські установи, представництва міжнародних організацій, а також орендованих ділянок без згоди орендаря не допускається. Крім цього зберігається першочергове право орендаря на придбання земельної ділянки. Інформація про таке право також зазначається в оголошенні про торги.
Закон передбачає впровадження принципу, за яким один лот аукціону може складатися тільки з однієї земельної ділянки або прав на неї.
Торги відбуватимуться у три раунди: один раунд — одне підвищення ставки. Мінімальний крок – не менш як 1% від стартової ціни лота.
🤐 До завершення аукціону інформація про учасників конфіденційна.
За результатами проведення е-торгів укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найкращу ціну.
Як зазначає Кабінет міністрів України реалізація закону вдосконалить механізми та процедури продажу та передачі в користування земель державної та комунальної власності, прискорить процеси продажу земель, підвищить економічну ефективність проведення таких аукціонів, що збільшить надходження до державного та місцевих бюджетів.