Притягти не можна звільнити!

03.07.2020

Тепер керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння стало кримінальним проступком, а Кримінальний кодекс України доповнено ст. 286-1.

Однак у багатьох правників та навіть суддів виникає логічне запитання, чи підлягають з 01 липня 2020 року адміністративній відповідальності за ст. 130 КУпАП особи, які здійснювали керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до 01 липня 2020 року.

І поки кожен (насамперед судді) намагався трактувати положення Закону по-своєму, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у відповіді на звернення суддів Донецького та Київського апеляційних судів з цього приводу зазначив наступне: “Керуючись положеннями ст. 8 КУпАП особи, які вчинили керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або інші дії, виключені зі ст. 130 КУпАП, не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ст. 286-1 КК України, адже Законом було посилено юридичну відповідальність і замість адміністративної було передбачено кримінальну відповідальність, яка є більш суворою за змістом державного примусу та правовими наслідками.

При цьому підстава для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачена п. 6 ст. 247 КУпАП (скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність), також відсутня. В цьому пункті йдеться про випадки скасування акта, натомість у результаті внесення змін до ст. 130 КУпАП юридична відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або інші дії, виключені зі ст. 130 КУпАП, була не скасована, а навпаки посилена.

Таким чином, керуючись положеннями тої ж таки ст. 8 КУпАП, суди мають здійснювати розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, які було вчинено до 01 липня 2020 року, відповідно до цієї статті у редакції, чинній на час вчинення таких діянь”.

З такою позицією Касаційного кримінального суду можна погоджуватись, або ні, однак судова практика показує, що судді все ж таки закривають такі провадження на підставі п. 6 ст. 247 КУпАП.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90173299

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90134083

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90153045

Висновок напрошується лише один – єдиної практики правозастосування в Україні досі немає (чого лише варті різні правові позиції Верховного Суду з одних і тих самих питань). Тому все, як і раніше, вирішується на основі “внутрішнього переконання” суду.

Поінформований – значить озброєний! З повагою, Ваша ЮК “Привілей”

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам