Чи є можливим поділ майна в фактичних шлюбних відносинах?
👉 Сьогодні все більше пар проживають разом або навіть народжують дітей без вступу у цивільний шлюб, тобто не закріплюючи документально свої відносини.
❔ При цьому часто дискусійним є питання: чи дійсно штамп в паспорті є пережитком минулого та чи може просте співжиття бути зручнішим для побудови сім’ї?
✅ Враховуючи актуальність теми наші юристи розкажуть про деякі проблемні аспекти на прикладі нашого кейсу про поділ майна в фактичних шлюбних відносинах.
✔️ Шлюб в Україні вважається зареєстрованим лише у випадку його реєстрації у органах державної реєстрації актів цивільного стану, якщо ж пара не реєструє своїх відносин, то це є фактичними шлюбними відносинами.
Закон говорить, що майно яке набуте як під час, зареєстрованого шлюбу, так і фактичних шлюбних відносин є спільною власністю подружжя. Але на практиці відмінності все-таки існують.
✔️ Майно чоловіка та жінки в офіційному шлюбі є автоматично їхнім спільним майном. Наприклад для того, аби поділити майно з офіційним чоловіком, дружина одразу звертається в суд із позовом про поділ майна.
❗️ В фактичних шлюбних відносинах все по іншому: спочатку в суді потрібно буде довести, що такі відносини взагалі існували, а вже тоді – ділити майно.
Підтвердити фактичні шлюбні відносини можна довідками про місце проживання, показаннями свідків та іншими доказами, що доводили б факт спільного ведення побуту, тощо.
👉 Цікаво, що нещодавно Верховний суд, розглядаючи аналогічну справу, відмовив у поділі майна, та вказав, що не є самостійними доказами, перебування у фактичних шлюбних відносинах:
🔸 факт спільного відпочинку сторін;
🔸 спільна присутність на святкуванні свят;
🔸 пересилання грошових коштів.
👉 Суд наголосив, для підтвердження існування фактичних шлюбних відносин потрібно довести:
🔸 факт ведення спільного господарства;
🔸 наявність спільного бюджету;
🔸 наявність взаємних прав та обов’язків притаманних подружжю.
⠀
✋ На практиці найбільш проблемним виявляється не фак встановлення фактичних шлюбних відносин загалом, а саме те, з якого моменту почалося таке спільне проживання і ведення спільного господарства особами, що перебувають в незареєстрованому шлюбі.
✋ Окрім того, при поділі майна, учаснику фактичних шлюбних відносин потрібно переконати суд насамперед у тому, що це майно є спільним.
Для цього необхідно довести не сам факт перебування у «фактичних шлюбних відносинах», а факт придбання даного конкретного майна за кошти або внаслідок трудової участі обох фактичних чоловіка й дружини. Практика показує, що зробити це не завжди просто.
Отже підводних каменів у фактичних шлюбних відносинах дуже багато.
✅ Саме тому наші юристи надають консультаційні поради з приводу того, як можна організовувати придбання спільного майна таким чином, щоб необхідність судитися відпадала.