Поділ майна в фактичному шлюбі

19.06.2021

Чи є можливим поділ майна в фактичних шлюбних відносинах?

👉 Сьогодні все більше пар проживають разом або навіть народжують дітей без вступу у цивільний шлюб, тобто не закріплюючи документально свої відносини.

❔ При цьому часто дискусійним є питання: чи дійсно штамп в паспорті є пережитком минулого та чи  може просте співжиття бути зручнішим для побудови сім’ї? 

✅ Враховуючи актуальність теми наші юристи розкажуть про деякі проблемні аспекти на прикладі нашого кейсу про поділ майна в фактичних шлюбних відносинах.

✔️ Шлюб в Україні вважається зареєстрованим лише у випадку його реєстрації у органах державної реєстрації актів цивільного стану, якщо ж пара не реєструє своїх відносин, то це є фактичними шлюбними відносинами.

Закон говорить, що майно яке набуте як під час, зареєстрованого шлюбу, так і фактичних шлюбних відносин є спільною власністю подружжя. Але на практиці відмінності все-таки існують.

✔️ Майно чоловіка та жінки в офіційному шлюбі є автоматично їхнім спільним майном. Наприклад для того, аби поділити майно з офіційним чоловіком, дружина одразу звертається в суд із позовом про поділ майна.

❗️ В фактичних шлюбних відносинах все по іншому: спочатку в суді потрібно буде довести, що такі відносини взагалі існували, а вже тоді – ділити майно.

Підтвердити фактичні шлюбні відносини можна довідками про місце проживання, показаннями свідків та іншими доказами, що доводили б факт спільного ведення побуту, тощо.

👉 Цікаво, що нещодавно Верховний суд, розглядаючи аналогічну справу, відмовив у поділі майна, та вказав, що не є самостійними доказами, перебування у фактичних шлюбних відносинах:

🔸 факт спільного відпочинку сторін;

🔸 спільна присутність на святкуванні свят;

🔸 пересилання грошових коштів.

👉 Суд наголосив, для підтвердження існування фактичних шлюбних відносин потрібно довести:

🔸 факт ведення спільного господарства;

🔸 наявність спільного бюджету;

🔸 наявність взаємних прав та обов’язків притаманних подружжю.

✋ На практиці найбільш проблемним виявляється не фак встановлення фактичних шлюбних відносин загалом, а саме те, з якого моменту почалося таке спільне проживання і ведення спільного господарства особами, що перебувають в незареєстрованому шлюбі.

✋ Окрім того, при поділі майна, учаснику фактичних шлюбних відносин потрібно переконати суд насамперед у тому, що це майно є спільним. 

Для цього необхідно довести не сам факт перебування у «фактичних шлюбних відносинах», а факт придбання даного конкретного майна за кошти або внаслідок трудової участі обох фактичних чоловіка й дружини. Практика показує, що зробити це не завжди просто.

Отже підводних каменів у фактичних шлюбних відносинах дуже багато. 

✅ Саме тому наші юристи надають консультаційні поради з приводу того, як можна організовувати придбання спільного майна таким чином, щоб необхідність судитися відпадала. 

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам