Пільги для бізнесу під час воєнного стану

19.03.2022

Під час воєнного стану було прийнято низку законів, що покликані зменшити негативні наслідки війни для бізнесу та впроваджують додаткові пільги, які мають сприяти безперебійній роботі та швидкому відновленню економіки.

07.03.2022 року набули чинності Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війн» та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану».

17.03.2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану» (законопроект №7137-д), який був анонсований Президентом України у зверненні 15.03.2022.

Закони містять зміни щодо єдиного податку, зменшення ПДВ та акцизу на пальне, податкові стимули для великого бізнесу та благодійності.

1. Пільги з реалізації пального

Зменшено ставку податку на додану вартість на пальне з 20% до 7%, а також скасовано акциз.

2. Оновлено спрощену систему оподаткування та надано пільги зі сплати податків

Сплачувати єдиний податок зможуть не лише ФОПи «спрощенці», але й великі підприємства за новими ставками. 

Встановлюється ставка — 2% від обороту незалежно від виду діяльності.

Виняток становить діяльність, пов’язана з підакцизними товарами, гральним бізнесом, обміном валют та видобуток і реалізація корисних копалин, банки, страхові компанії, ломбарди ФОП, юрособи-нерезиденти та ін. 

ПДВ на цей період не нараховуватиметься і не сплачуватиметься. Звітний період квартал, сплата помісячно до 15 числа. Заяву про перехід на спрощену систему з особливостями необхідно подати до 31 березня.

ФОП 1,2 групи мають право не сплачувати єдиний податок. Ця норма є добровільною. 

ФОПам 3 групи збільшено ліміт річного доходу з 7 млн 600 тис гривень до 10 млрд гривень і прибрали обмеження щодо кількості працівників. 

ФОПи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе. Ця норма стартує з 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану.

«Спрощенцям» 2,3 групи дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників. Такі суми будуть сплачені з коштів держбюджету.

Протягом воєнного стану та 3 місяці потому штрафи та пеня з ЄСВ не стягується, а перевірки не проводяться.

3. Подання звітності

ФОПи, юридичні особи звільняються від адміністративної та/або кримінальної відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання звітності (облікових, фінансових, бухгалтерських, розрахункових, аудиторських звітів та будь-яких інших документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства).

Такі звіти та документи мають бути подані до контролюючих органів протягом 3-х місяців після припинення чи скасування во воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи. У разі, якщо особа не має фізичної можливості подати зазначені звітність чи документи протягом встановленого строку, у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях, така звітність має бути подана протягом одного місяця з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання.

Зазначене стосується звітів та будь-яких інших документів, строк подання яких настав, починаючи з 24.02.2022.

Звільнення від фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства (застосування штрафів та пені) передбачають норми пп. 112.8.9 ПКУ, що визначають форс-мажор, як ту обставину, що звільняє платника податків від фінансової відповідальності. Таким чином штраф за несвоєчасне подання податкової звітності у період воєнного стану також не застосовується.

4. У період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюються.

5. Виконання зобов’язань зі сплати податків

Строк виконання платниками податків своїх зобов’язань по сплаті податків, реєстрації податкових та акцизних накладних, інших податкових обов’язків, що виникли з 24.02.2022 і до закінчення періоду воєнного стану, буде спливати через три місяці після припинення та скасування воєнного стану та до таких платників податків не буде застосовуватися фінансова відповідальність.

Якщо протягом визначеного строку платник податку не сплатить необхідні податки, не зареєструє податкові накладні тощо, то фінансова відповідальність буде застосовуватись на загальних підставах, передбачених ПКУ.

З 24 лютого 2022 року до кінця 2022 року власники земельних ділянок звільняються від сплати податку за землю та орендної плати за земельні ділянки, розташовані на територіях, де йдуть бої, а також до кінця 2023 року — від мінімальної плати за землю.

У 2022 році підприємства, які знаходяться на території активних бойових дій, не сплачують екологічний податок.     

Підприємці, які втратили склади, виробництва чи магазини внаслідок бойових дій, не платитимуть ПДВ зі знищеного товару. Також не треба буде платити ПДВ з товарів, переданих на потреби оборони.

6. До дати припинення або скасування воєнного стану не застосовуються жодні фінансові санкції за порушення, пов’язані із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

Єдиний виняток — порушення під час продажу підакцизної продукції, а саме пального.

Обов’язок мати РРО для бізнесу залишається (зокрема, для платників єдиного податку), однак за відповідні порушення, допущені під час дії воєнного стану, штрафи не будуть застосовуватись.

7. Посилена увага до захисту прав споживачів та відновлено окремі перевірки.

Бізнес має забезпечувати право споживачів на безготівкові розрахунки. За порушення – штраф 8500 гривень.

Відновлюються всі фактичні перевірки, зокрема, які були заборонені на час карантину.

Також відновлено камеральні перевірки з питань відшкодування ПДВ.

8. Визначено пільги для бізнесу, що надає кошти, товари, послуги для потреб оборони держави.

Добровільна передача коштів, безоплатне надання послуг та товарів на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони не оподатковується ПДВ та акцизним податком.

Звільнено від ПДВ та мита ввезення та постачання на територію України касок, бронежилетів, шоломів, лікарських засобів, інших товарів оборонного призначення;

Надано право на податкову знижку у розмірі 16 відс. (замість поточних 4%) на пожертвування неприбутковим організаціям;

Благодійну допомогу, перераховану закладам охорони здоров’я або на спецрахунок ЗСУ, можна відносити до витрат без обмежень (раніше такі обмеження були встановлені у розмірі 4% від прибутку). 
Для належного підтвердження спрямування коштів саме на зазначені цілі слід правильно оформлювати первинні документи, що підтверджують цільове спрямування коштів та надання товарів, робіт та послуг.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам