Підготуйся до обшуку або втрать бізнес

28.12.2020

У більшості людей, які хоч раз у своєму житті були присутніми на обшуку, ця слідча дія асоціюється зі стресом. Воно й не дивно, оскільки обшук – процесуальна дія, яка найбільш суттєво обмежує права осіб та пов’язана із залученням значної кількості людей.

Саме тому підготовка співробітників до обшуку з метою недопущення помилок виходить на перший план. Іншими словами – проінформований – озброєний ➡️  ⬇️

Як відомо, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

📃 Однак проводиться ця слідча дія на підставі ухвали слідчого судді. Винятком можуть бути лише випадки пов’язані з врятуванням життя людей, врятуванням майна або безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у скоєнні злочину. У такому випадку слідчий може провести обшук без ухвали слідчого судді.

✔️ Тобто, перше на що потрібно звернути увагу – це підстава проведення обшуку. Якщо слідчий планує провести обшук на підставі ухвали слідчого судді, необхідно попросити слідчого надати її копію для ознайомлення (це його прямий обов’язок). Уважно прочитайте текст ухвали, перевірте чи правильно вказана адреса, за якою проводиться обшук та анкетні дані власника майна або користувача.

✔️ Важливо також звернути увагу на дату постановлення ухвали, оскільки строк її виконання не може перевищувати одного місяця з дати постановлення.  

✔️ Крім того, виконання ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи покладається особисто на слідчого чи прокурора і не може бути доручене відповідним оперативним підрозділам. З цього приводу, до речі, нещодавно висловився Верховний Суд, зазначивши у рішенні по справі №466/896/17, що результати обшуку, який проводили інші особи, окрім слідчого чи прокурора, не можуть бути використані при прийнятті процесуальних рішень, і суд не може посилатися на них як на доказ при ухваленні обвинувального вироку. Тому уважно прочитайте, кому саме ухвалою слідчого судді надано право на проведення обшуку.

✔️ Не менш важливо усім, хто прийматиме участь у проведенні обшуку, розуміти, що дуже часто з метою отримання необхідної їм інформації, слідчі здійснюють психологічний тиск на присутніх. Тому Ваша основна задача – зберігати спокій та не розмовляти з правоохоронцями без нагальної на це потреби. Ви не зобов’язані допомагати під час проведення слідчих дій особам, які проводять обшук.

⚠️ Обов’язковою умовою проведення обшуку є присутність не менше двох понятих при його проведенні. Слідчі зазвичай практикують приїжджати на обшук вже з понятими (як правило студентами), яких заздалегідь налаштовують мовчати під час проведення обшуку. Тому Ваша задача проконтролювати, щоб були залучені незалежні поняті та встановлено їх особу.

В ході проведення обшуку, як правило, вилучаються різні речі, документи, грошові кошти та інше майно. Тому ще однією важливою умовою уникнення можливих негативних наслідків обшуку є якісно складений протокол обшуку. Під словами “якісно складений” я маю на увазі по-перше, чіткий перелік речей, які вилучаються із зазначенням їх родових ознак, а у випадку вилучення грошових коштів – їх номерних знаків, а по-друге, внесення до протоколу обшуку зауважень щодо встановлених під час його проведення порушень.

📌 Ну і найголовніше, що Вам потрібно під час проведення обшуку – це присутність адвоката. Він не тільки вкаже на можливі порушення при проведенні обшуку, але й стане стримуючим фактором від психологічного тиску правоохоронців на присутніх.

Сподіваюсь ця невеличка інструкція стане для Вас корисною і допоможе почуватися більш впевнено під час проведення обшуку.

💙 З повагою, Ваша ЮК “Привілей”.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам