Перевірки Держпраці. Як підготуватись?

20.05.2020

Окрім контролю та нагляду за підприємцем у сфері оподаткування, кредитних відносин, валютного регулювання, монополізму та конкуренції, важливе місце посідають перевірки та інспекційні відвідування Державної служби з питань праці.

Про цей орган державної влади знає кожен роботодавець та працівник, адже вони в однаковій мірі остерігаються його нагляду та контролю. Однак, необхідно враховувати те, що не завжди дії інспектора Держпраці визначені законом, внаслідок чого непідготовлений роботодавець втрачає впевненість у своїй правоті та наражає своє підприємство на високі штрафи, або тривалу процедуру їх оскарження.

Спочатку пропонуємо розібратися, чому до Вас прийшов інспектор Держпраці. Якщо це планова перевірка, то дата відвідування Вашого підприємства знаходиться у Плані заходів перевірок Держпраці на 2020 рік. Такий план перевірок оприлюднюється на профільному сайті Держпраці (https://bitly.su/vNVxAgy) попереднього року. У разі, якщо Ви повідомлені про планову перевірку, радимо завчасно підготуватися до неї наступним чином.

1️⃣ПРОВЕСТИ ЮРИДИЧНИЙ АУДИТ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВІ. У даному випадку, Ви можете провести його самостійно з профільним спеціалістом у Вашому штаті. При цьому, необхідно знати, скільки осіб оформлені за трудовим договором, а скільки – за цивільно-правовою угодою. Також, Вам доведеться розібратися в оподаткуванні трудової діяльності своїх співробітників та виправити всі кадрово-документальні недоліки до приходу інспектора. Якщо профільного спеціаліста у штаті немає, ви можете скористатися допомогою спеціаліста юридичної компанії, щоб він міг не лише бути присутнім під час перевірки, але й привести до ладу та усунути недоліки, які може знайти інспектор Держпраці. Останній варіант, звісно, вимагає більше фінансових витрат, однак, погляд спеціаліста та його кваліфікована юридична допомога завжди обходиться суб’єкту господарювання дешевше, ніж сплата штрафів за порушення трудового законодавства.

2️⃣ПРОВЕСТИ ІНСТРУКТАЖ СПІВРОБІТНИКАМ. Враховуючи те, що інспектори Держпраці при проведенні перевірки (інспекційного відвідування) мають право запитувати співробітника про умови праці та інші питання у сфері трудового законодавства, співробітник повинен знати про умови працевлаштування, особливості надання відпусток, безпеку на виробництві тощо. Проінформуйте своїх підлеглих та колег про те, що вони мають право не відповідати на запитання інспектора Держпраці, відповідно до ст. 63 Конституції України.

3️⃣ПЕРЕВІРИТИ ПОВНОВАЖЕННЯ ІНСПЕКТОРА ДЕРЖПРАЦІ. Коли інспектор Держпраці вже стоїть на порозі, необхідно перевірити його повноваження попередньо ознайомившись із його посвідченням, що знаходиться в базі посвідчень, доступних на сайті Держпраці Одеського регіону, ознайомитися із наказом на проведення перевірки, зокрема, звернути увагу на предмет перевірки. Варто зауважити, що інспектор Держпраці не може ознайомлюватися з тими документами, які не входять до предмету перевірки, зазначеної в Наказі.

4️⃣НАДАВАТИ ДОКУМЕНТИ ВИКЛЮЧНО ЗА ПИСЬМОВОЮ ВИМОГОЮ ІНСПЕКТОРА. Під час проведення перевірки інспектор Держпраці має право ознайомлюватися з документацією на підприємстві. Водночас, Ви маєте право надавати лише копії таких документів та витягів, попередньо вимагаючи у інспектора письмову вимогу на ознайомлення з документами. Не забувайте фіксувати процес за допомогою аудіо- та відеотехніки. Завдяки таким діям Ви зможете оскаржити протиправно призначені штрафи.

Головне не просто знати свої права, а вчасно ці знання застосовувати. У цьому Вам допоможуть юристи ЮК “Привілей”, які щодня вирішують складні кейси та не бояться викликів.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам