Перевірка водія на стан сп’яніння

03.03.2021

На сьогодні керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння – поширене та водночас тяжке порушення ПДР. Відповідальність за таке правопорушення встановлена ст. 130 КУпАП та передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн.) або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від одного до трьох років.

Але на практиці виявляється, що поліцейські часто притягують до адмін. відповідальності не тільки тверезих водіїв, а й допускають значні порушення самої процедури огляду на стан сп’яніння.

У цій статті ми дамо кілька важливих порад, які стануть Вам у нагоді та допоможуть уникнути можливих порушень з боку поліцейських.

1️⃣  Не відмовляйтеся від проходження огляду.

Справа в тому, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП включає в себе не тільки керування транспортним засобом у стані алкогольного (наркотичного) сп’яніння, а й відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.

Сама процедура огляду може проводитися як на місці зупинки транспортного засобу з використанням технічних засобів (найбільш розповсюджений – “Drager Alcotest”), так і лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

⚠️  Відразу скажемо, що краще огляд проводити у закладі охорони здоров’я, але якщо Ви все ж таки вирішили  проходити огляд на місці зупинки, запам’ятайте декілька важливих порад.

⚫️ Перш за все, огляд на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

⚫️  По-друге, поліцейський проводить огляд на стан сп’яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Тобто, Ви маєте право вимагати для ознайомлення, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Якщо ж поліцейський відмовляється надати зазначені документи, обов’язково вкажіть про це у протоколі, або долучіть до нього у вигляді пояснень.

2️⃣  Звертайте увагу на те, за допомогою якого технічного засобу проводиться огляд. 

Дуже часто поліцейські проводять огляд водіїв на стан алкогольного сп’яніння за допомогою такого технічного засобу як “Drager Alcotest 6810”.

Однак, результати отримані з використанням даного приладу у будь-якому разі не можуть бути визнані допустимим доказом.

Відповідно до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення газоаналізатор “Drager Alcotest 6810” не містить оцінки відповідності та державної реєстрації. Між тим, відповідно до наказу МОЗ від 10 лютого 2010 року № 95, строк дії свідоцтва даного приладу вичерпаний 10 грудня 2015 року.

Таким чином, “Drager Alcotest 6810” не є спеціальним технічним засобом, дозволеним до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, та є несертифікованим приладом, що відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП унеможливлює використання цього приладу працівниками поліції. 

3️⃣  Допустимий рівень алкоголю.

Напевно кожен пересічний громадянин, більше того, водій знає: якщо під час проходження огляду на стан сп’яніння із допомогою спеціального газоаналізатора, покази останнього будуть перевищувати позначку 0,2 проміле алкоголю на літр повітря, що видихається, то поліцейський чи лікар визнає такого водія таким, що перебуває в стані алкогольного сп’яніння. Але чим це передбачено?

Тут нам необхідно звернутися до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735.

Встановлення стану алкогольного сп’яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Тобто положення Інструкції регламентують граничний показник алкоголю саме у крові, а не у повітрі, яке видихається під час проходження тесту за допомогою спеціальних технічних засобів.

В той же час, жодного посилання в законодавстві України на допустиму чи не допустиму норму алкоголю у повітрі, що видихається немає. Єдиним нормативно-правовим актом, який регулює зазначене питання є Віденська конвенція “Про дорожній рух” 1968 року.

Так, п. 5 ст. 8 Конвенції зазначає, що “в национальном законодательстве должны быть предусмотрены специальные положения, касающиеся вождения под воздействием алкоголя, а также допустимый законом уровень содержания алкоголя в крови, а в соответствующих случаях – в выдыхаемом воздухе, превышение которого является несовместимым с управлением транспортным средством. Во всех случаях максимальный уровень содержания алкоголя в крови в соответствии с национальным законодательством не должен превышать 0,50 г чистого алкоголя на литр крови или 0,25 мг на литр выдыхаемого воздуха”. 

❗️ Тобто мінімальна межа вмісту алкоголю, для визначення стану алкогольного сп’яніння згідно норм міжнародного права повинна становити 0,25 мг на літр видихаємого повітря, що становить згідно таблиці перерахунку одиниць виміру алкоголю в крові і видихаємому повітрі 0,5 проміле.

Ну і наприкінці хотілося б зазначити, що всі ці поради, безумовно, важливі, проте найважливіша з них – це ні в якому разі не сідайте за кермо в нетверезому стані! Бережіть себе та людей навколо Вас. 

💙 Дбайте про свою безпеку, а ми подбаємо про захист Ваших прав!

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам