Передоплата за квартиру: аванс чи завдаток?
При укладенні договору купівлі-продажу нерухомості Сторони завжди прагнуть отримати певні гарантії його виконання. Такими гарантіями можуть слугувати завдаток або аванс.
Що обрати покупцю, а що продавцю?
Завдаток – це грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання.
Основна ознака завдатку – він слугує доказом укладення договору, на забезпечення якого його видано, одночасно є способом платежу та способом забезпечення виконання зобов`язання. Аванс – це лише спосіб платежу, який не виконує забезпечувальної функції, а є лише попередньою оплатою, що підлягає поверненню у випадку невиконання зобов’язання однією із сторін договору. Тобто у разі видачі авансу кредитор позбавлений права утримати такий та не може бути зобов’язаний до повернення авансу у подвійному розмірі. Крім цього, законом встановлено презумпцію авансу – якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
Ба більше, у разі якщо сторони уклали попередній договір, за яким домовились укласти основний договір у майбутньому, але такий укладено не було з будь-яких причин – сплачені платежі є лише авансом, не дивлячись на те, як сторони визначили такі у договорі, та повертаються в тому розмірі, в якому вони були сплачені, адже завдатком може бути забезпечене лише дійсне зобов’язання, яке випливає із договору, укладеного сторонами.
Цивільне законодавство дає свого роду поле для маневру сторін договору, передбачивши невиключний перелік видів забезпечення виконання зобов’язання. Наприклад, сторони можуть визначити в якості забезпечення виконання зобов’язань забезпечувальний (гарантійний) платіж та самостійно визначити його «долю» внаслідок порушення виконання зобов’язань.
Так що ж надійніше використовувати при укладенні договору купівлі-продажу нерухомості?
Для покупця краще використовувати завдаток, якщо він остаточно вирішив придбати нерухомість й не планує відмовлятись від угоди, оскільки при припиненні договору через дії продавця – отримаєте назад подвійний завдаток. Якщо ж ви все ще не визначилися купувати/не купувати – обирайте аванс, такий завжди буде повернуто, незалежно від підстав припинення зобов’язання.
Для продавця ж вигідніше завдаток, якщо такий немає на меті ухилятись від виконання договору, в іншому разі варто обирати аванс – продавець без додаткових витрат зможе відмовитися від проведення операції, повернувши покупцю тільки отриману суму.
Якщо вас не задовольняє ні аванс, ні завдаток – обирайте забезпечувальний (гарантійний) платіж в якості виду забезпечення виконання зобов’язань за договором та самостійно визначте «долю» такого платежу у випадку порушення сторонами/однією із сторін договору виконання зобов’язань за таким.