🔝 Серед усіх договорів, що існують, трудовий договір займає одне з перших місць за кількістю запитів щодо його змісту.
🤔 Незалежно від розміру бізнесу, будь то велика корпорація юридичної особи чи маленька крамниця фізичної особи-підприємця, трудовий договір завжди має попит.
👉 Ми вирішили розповісти вам про важливі аспекти трудового договору, на які варто звертати увагу при його укладенні.
📖 Проте спочатку нагадаємо, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (стаття 21 КЗпП України).
📌 По-перше, варто пам’ятати, що трудовий договір може бути не тільки безстроковим, а й таким, що укладений на визначений строк, встановлений за погодженням сторін.
▶️ На практиці безстрокові договори зустрічаються частіше, проте, якщо вдаватися до нюансів та можливих ситуацій, строковий договір є більш вдалим для роботодавця.
▶️ Так, у разі, якщо ви як роботодавець, хочете змінити умови трудового договору, ви можете запропонувати робітнику новій договір після спливу строку старого. За умови, що договір строковий (наприклад, укладений на 1 рік).
❌ Якщо ж ваш договір із працівником є безстроковим, змінити умови в односторонньому порядку буде набагато важче.
📌 Трудовий договір має містити у собі всі істотні умови, а саме: трудові обов’язки, режим роботи, тривалість робочого часу та часу відпочинку, умови оплати праці, пільги, компенсації, додаткові гарантії тощо.
✅ Варто пам’ятати, що у разі, якщо ви не визначите договором особливий графік роботи чи, наприклад, особливий час обідньої перерви, якщо таке має місце, то під час виникнення спорів, довести той факт, що працівник погоджувався на особливі умови буде важко. Тим паче, якщо на вашому підприємстві діють загальні правила внутрішнього трудового розпорядку.
👉 Тому усі питання краще прописати у договорі після їх погодження сторонами.
📌 Трудові обов’язки займають окреме важливе місце у договорі.
Ніколи не варто жалкувати часу на детальний опис обов’язків працівника, якого ви наймаєте.
📌 Також варто пам’ятати, що працівник не може бути допущений до роботи без:
▶️ укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу;
▶️ повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
📌 Розповсюдженою є практика наймання фізичної-особи підприємця за контрактом з надання певних послуг компанії, і тим самим компанія платить менше податків.
❗️ Проте хочемо попередити, що остання судова практика зводиться до визнання такої схеми саме трудовими відносинами, що призведе до нарахування великих штрафів.
Тому не радимо слухати такі поради, адже простіше сплатити податки, аніж бути притягнутим до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.
✅ Варто зауважити, що тонкощів трудового договору дуже багато. Вони завжди залежать від специфіки трудової діяльності.
💙 Спеціалісти ЮК “Привілей” можуть скласти трудовий договір саме для вашої специфіки підприємницької діяльності та захистити тим самим вас від можливих ризиків.