Чи зберігається право власності на майно, розташоване на ТОТ?

01.06.2022

Мільйони українців були змушені покинути свої квартири, будинки та свої надбання через війну. Ще частина людей залишились проживати на тимчасово окупованих територіях.

Враховуючи ситуацію, коли можливе і незаконне заволодіння іншими особами таким майном, і мародерство через залишення майна без догляду, постають логічні питання: який статус тепер має ваше майно та чи належить воно вам, якщо воно лишилось на тимчасово окупованих територіях. 

Все залежить від того, з точки зору кого оцінюється статус майна та визначається його власник.

З точки зору держави Україна та органів її влади за фізичними/юридичними особами зберігається право власності на об’єкти нерухомості (в тому числі земельні ділянки), оформлені відповідно до законодавства України, які залишились на територіях, що є тимчасово окупованими.

Така позиція висвітлена у Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». 

Однак, тут варто звернути увагу на те, що відповідно до норм цього Закону на теперішній час тимчасово окупованими формально визнані лише АР Крим та                  м. Севастополь і деякі частини Луганської та Донецької областей.

Фактично, така правова схема поширюється зараз і на інші тимчасово захоплені території.

Найлегшим у цьому випадку способом підтвердити своє право власності є отримання інформаційної довідки (витягу) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У разі, якщо до реєстру ваше майно включене не було і було до 2012 року зареєстровано в БТІ, підтвердними документами щодо права власності на майно будуть оригінали правовстановлюючих документів (договір купівлі-продажу, дарування тощо).

Однак є ще друга позиція — позиція країни-агресора. І у цьому випадку гарантувати збереження статусу вашого майна ніхто не зможе. Цілком ймовірною є ситуація, коли захоплене агресором майно буде «націоналізоване» всупереч будь-яким нормам права, в тому числі  міжнародним.

У цій правовій колізії радимо вам завжди зберігати при собі документи на нерухоме майно та якщо є така можливість — залишити наглядача за своїм майном (сусідів, друзів або родичів, що залишились на ТОТ).

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам