Останні новини у законодавстві

01.11.2021

У жовтневому дайджесті читайте про наступне:

1.  З 21 жовтня почали діяти нові карантинні обмеження щодо міжобласних перевезень

Перевезення пасажирів на автобусних маршрутах, авіаційним та залізничним транспортом у міжобласному сполученні буде здійснюватися тільки при наявності у всіх пасажирів (крім осіб до 18 років):

— сертифікату, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини або повного курсу вакцинації (жовтий чи зелений COVID-сертифікат);

— міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами;

— негативного результату ПЛР тесту або експрес-тесту на визначення антигена, яке проведене не більш як за 72 години до дня поїздки.

Для зручності пасажирів потягів Укрзалізниця організувала на найбільших залізничних вокзалах пункти вакцинації та експрес-тестування на COVID-19. 

Штраф за відсутність COVID-документів сплачуватимуть пасажири. 

Нагадуємо, що відповідальність за порушення правил карантину встановлена ст. 44-3 КУпАП.Так, за порушення правил карантину штраф для громадян від однієї до двох тисяч НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн) і для посадових осіб — ​від двох до десяти тисяч НМДГ(від 34 000 до 170 000 грн).

2. З метою контролю дотримання карантинних обмежень, в країні проводитимуть вибіркову перевірку документів. 

Так, відповідно до постанови Кабміну від 20 жовтня 2021 р. № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236»

З метою здійснення контролю за дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях (громадських будинках і спорудах, закладах громадського харчування, розважальних закладах (нічних клубах), громадському транспорті) працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, мають право проводити вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, а також довідок про звернення за захистом в Україні, виданих відповідно до ЗУ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а також документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби у випадках, коли це є підставою для незастосування обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених для відповідних рівнів епідемічної небезпеки.   

Тобто перевірятимуть:

— документи, що підтверджують громадянство;

— довідки про статус біженця;

— документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19;

— довідку про негативний результат тестування на COVID-19 або перенесення хвороби.

Де можуть проводити перевірки:

— на вулицях та в парках;

— у громадських місцях

— у розважальних закладах (нічних клубах);

— у громадському транспорті.

Перевірка чинності COVID-сертифіката здійснюватиметься уповноваженими особами з використанням мобільного додатка Порталу Дія або в інших інформаційних системах, засобами яких здійснюється підтвердження його чинності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2021 р. № 677.

Нагадаємо, що за місяць посиленого карантину поліція виписала 40 581 штраф за відсутність маски у розмірі від 170 до 255 гривень.

Також правоохоронці виписали 4 888 штрафів за порушення правил карантину. Здебільшого такі протоколи видавали юридичним особам.

3. З 8 листопада невакцинованих держслужбовців та працівників, для яких вакцинація — обов’язкова, будуть відстороняти від роботи.

Відповідні зміни Кабмін показав у постанові № від 20 жовтня 2021 р. № 1096

Так, відсторонення здійснюватиметься шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються.

Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Нагадаємо, що  Міністерство охорони здоров’я України наказом від 04.10.2021 № 2153 затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.

Згідно з наказом, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники:

— центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;                     

— місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;                           

— закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Після набрання ним чинності змін, усіх невакцинованих працівників повинні відсторонити від роботи без збереження зарплати, але зі збереженням місця роботи.

4.   В Україні планують запровадити нове почесне звання «Батько-герой»

Законопроект №6162 від 11.10.2021 пропонує запровадити почесне звання відповідник – «Батько-герой». Таке звання за аналогією із почесним званням «Мати-героїня» будуть присвоювати чоловікам, які виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 106 Конституції України та ЗУ «Про державні нагороди України» порядок присвоєння такого звання буде визначений актом Президента України.

Також законопроектом вносяться зміни до ЗУ «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» та ЗУ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» щодо встановлення рівних соціальних гарантій для жінок і чоловіків, які мають звання «Мати-героїня» та «Батько-герой» відповідно.

5.  В Одесі суддя виніс нестандартний вирок у справі про крадіжку – зобов’язав читати твори за шкільною програмою.

Вирок виніс суддя Малиновського суду Одеси. 

Підсудні – двоє одеситів 19 та 23 років, які крали магнітоли та динаміки з машин на штрафмайданчиках. 

На думку судді, за рівнем розвитку та освіти підсудні є фактично неповнолітніми та не розуміють, до чого призведе вирок. Також суддя переконаний, що вони не є небезпечними для суспільства,  а дані твори допоможуть їм краще сформуватися як особистостям.

Суд засудив їх до року позбавлення волі, звільнивши від покарання з випробувальним терміном. Крім того, суддя зобов’язав підсудних читати світову та українську класику. До списку літератури увійшли повісті «Біле Ікло» Джека Лондона, «Пригоди Тома Сойєра» та  «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена, а також вірш Тараса Шевченка «Минають дні, минають ночі».

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам