Оплата комуналки та кредитів під час воєнного стану

16.03.2022

В умовах воєнного стану питання оплати  комунальних послуг та кредитів є такими, про які не усі люди будуть одразу пам’ятати, адже поряд стоять більш важливі цінності.

У зв’язку з цим дехто просто забуває внести оплату, деякі вважають, що введення воєнного стану звільняє громадян від сплати комунальних платежів та кредитів.

Проте необхідно пам’ятати, що дані обставини не звільняють громадян від цих виплат та їх слід сплачувати у повному обсязі. Але деякі зміни все ж є. Тож, нумо розбиратися з ними.

Щодо сплати комунальних послуг

05 березня 2022 р. Кабміном була прийнята постанова № 206, якою встановлено заборону:

  • нарахування та стягнення штрафів, пені, інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Дана постанова застосовується з 24 лютого 2022 року та буде діяти до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Отже, в умовах дії воєнного стану українці не звільняються від сплати за комунальні послуги. При цьому на час війни громадяни звільняються від усіх санкцій за борги щодо комуналки та надаватися житлово-комунальних послуг навіть у разі несплати або оплати не в повному обсязі за надання таких послуг. 

Щодо оплати кредитів

25 лютого 2022 р. Національний банк України прийняв постанову № 23, якою  дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом дії воєнного часу та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.

Проте є нюанси, на які необхідно звернути увагу, зокрема: 

  • Про кредитні канікули потрібно домовитися безпосередньо з банком. Однак, якщо позичальники мають достатній запас ресурсів аби продовжувати діяльність та обслуговувати позики, варто надалі сплачувати.

Кредитні канікули — це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Тобто це є  пауза у розрахунках клієнта з банком під час воєнного стану в країні. Така «перерва» може стосуватися сплати основної суми кредиту («тіла» кредиту) чи нарахованих відсотків.

  • Домовленість між банком і позичальником є добровільною. Багато банків вже самостійно ініціювали відтермінування сплати за позиками, ця інформація доступна на їхніх офіційних сайтах. Якщо клієнт відчуває, що через падіння доходів не тягне кредит, варто звертатися до банку.
  • Кредитні канікули не зменшують суму вашого боргу. Опція кредитних канікул не зменшує суму боргу. Можливість відстрочки сплати основної суми кредиту чи нарахованих відсотків за кредитом залежить від пропозицій конкретного банку.

За додатковими деталями та умовами слід звертатися до банківської установи.
Намагайтеся оплачувати комуналку та кредити по можливості. Головне — бережіть себе та свої сім’ї. Все буде Україна!

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам