Окремі чеки на їжу та напої? Чи законно це?

12.10.2021

Можливо, ви стикалися з ситуацією, коли в кафе чи ресторані вам приносили різні чеки: один — на їжу, інший — на алкогольні напої. Чому деякі заклади працюють за такої схемою розрахунку та чи є вона законною?

Причиною для застосування окремих чеків є спроба заощадити на податках.

Так, для цілей зменшення оподаткування в одному ресторані здійснюють підприємницьку діяльність два суб’єкти:

  • фізична особа (підприємець),
  • юридична особа (товариство з обмеженою відповідальністю).

Перший чек — за їжу, формується на рахунок ФОПа, який є платником єдиного податку 2 групи.

Така фізична особа — підприємець має право здійснювати діяльність у сфері ресторанного господарства за умови, що протягом календарного року її сукупний дохід не перевищував 5 004 000 гривень та вона не використовувала працю більш ніж 10 найманих осіб. 

В такому разі ФОП виплачує фіксовану ставку єдиного податку — не більше 20% МЗП (1200 грн) та єдиний соціальний внесок — 1320 грн на місяць. Окрім того, у разі, якщо обсяг доходу ​​ФОПа 2-ї групи не перевищує обсяг доходів 220 МЗП (з 01.01.2021 р. — 1320000 грн), він має право проводити діяльність без використання РРО / ПРРО. 

Виглядає привабливо, однак ФОП, який є платником єдиного податку 2 групи, не може займатися продажем підакцизних товарів. Для цього й створюється окрема юридична особа — платник податку на умовах загальної системи оподаткування. Дана юридична особа отримує ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та сплачує податок на прибуток — 18% та ПДВ у розмірі 20%.

Таким чином досягається оптимізація податків за рахунок зменшення податків, що сплачуються за роботу кухні в ресторані.

Якщо ж дохід ФОПа — платника єдиного податку 2 групи перевищує 5 004 000 гривень, він має сплатити додатково єдиний податок — 15% суми, на яку його дохід перевищує встановлений ліміт. 
Це може спонукати підприємців реєструвати декілька фізичних осіб — підприємців протягом року, які нібито займаються ресторанною діяльністю поряд із юридичною особою, що здійснює продаж алкоголю.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам