Обмеження у доступі до публічної інформації в період воєнного стану

13.06.2022

Кожен має право на доступ до публічної інформації, а суб’єкти владних повноважень зобов’язані діяти прозоро та відкрито.

Однак воєнний стан, що запроваджений внаслідок розпочатої російською федерацією війни проти України, вніс свої корективи — відбулось суттєве обмеження у доступі до публічної інформації.

Такі дії є цілком правомірними, адже відповідно до Конституції України в умовах воєнного стану можуть бути обмежені деякі конституційні права і свободи громадян, в тому числі право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації в будь-який спосіб.

При цьому, обмеження доступу до інформації здійснюється лише при дотриманні наступних умов:

  • виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
  • розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
  • шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

А розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в наступних випадках:

  • розпорядник інформації не володіє і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
  • інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом;
  • особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила фактичні витрати, пов’язані з копіюванням або друком;
  • не дотримано вимог до запиту на інформацію.

Щодо строку розгляду запиту про надання публічної інформації, то під час дії воєнного стану такі залишаються без змін (загальний строк — не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту, щодо окремих випадків — 48 годин). Крім цього, розгляд запиту може бути продовжений до 20 робочих днів з обов’язковим повідомленням про обґрунтування такого продовження.

Таким чином, в умовах дії воєнного стану, доступ до інформації може бути обмежений, однак розпорядник інформації зобов’язаний обґрунтувати у відповіді на запит правомірність обмеження в такому доступі. Вказане обґрунтування має бути мотивованим та відбивати реальний причинно-наслідковий зв’язок між розголошенням інформації та істотною шкодою, яка може бути завданою.  

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам