Не підписуй поки не покажеш юристу

09.02.2021

Поступовий відхід від практики понятійних або ж “пацанських” домовленостей при врегулюванні взаємин між фізичними особами, або ж у бізнес-середовищі дозволяє сторонам краще врегулювати та захистити свої інтереси, а також зменшити ризик подвійного розуміння. 

📑 Формалізація відносин створює певні незручності для непідкованих осіб: необхідно уважно вчитуватися в складні конструкції юридичних документів, доводиться вивчати багато нормативних актів. 

💆🏻‍♀️ Цей процес стає ще більш стресовим, особливо, коли поряд звучать фрази: “Та що ти вичитуєш?”, “Все там нормально”, “Нотаріус все перевірив”, “Ти що мені не довіряєш?”, “В нас стандартні умови”, “Ми вже підписали мільйон таких договорів”.

Так, нехтуючи власними інтересами, майном та коштами, підписуються документи.

🤷🏻‍♀️ Пересічним громадянам складно зрозуміти зміст документу. А гіршим ніж нерозуміння документу видається його поверхневе розуміння, тобто ситуація, в якій людина, спираючись на невеликий багаж знань, впевнено підписує документ, що є свого роду “злочинною самовпевненістю” по відношенню до себе. 

✔️ Особливо актуальною ця проблема є при підписанні документів у простій письмовій формі.

📝  Для прикладу наведемо поширений документ – боргова розписка.

🖌 В більшості випадків, передача коштів у борг між фізичними особами оформляються шляхом видачі боргової розписки. Проте, мало хто знає, що боргова розписка не є самодостатнім документом. Вона видається на підтвердження укладення та умови договору позики і посвідчує передання позикодавцем визначеної грошової суми. Тобто, без договору позики розписка не може існувати самостійно (винятком є позика грошових коштів між фізичними особами у розмірі до 170 грн, в такому випадку договір позики може бути укладено в усній формі, а розписка – у письмовій).

Рекомендується, щоб боржник писав розписку власноруч. У випадку виникнення спору це дозволить провести почеркознавчу експертизу та підтвердити, що саме ця особа складала розписку та не піддавалася тиску зі сторони.

⚠️  Надзвичайно важливо вказати в борговій розписці:

  • всі реквізити кредитора та боржника;
  • місце укладення;
  • обов’язок та строк повернення;
  • форма розрахунку;
  • валюта. 

Якщо вся інформація буде зазначена, то при виникненні спору, позивач зекономить час на повну ідентифікацію відповідача та умов зобов’язання.

⚫️  Щодо назви валюти грошового зобов’язання. 

Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті. 

❗️Важливо: при наданні у позику коштів в іноземній валюті, в борговій розписці необхідно зазначити, у валюті якої держави надано позику. 

💵 Однією з найбільш популярних валют у світі є долар США, Україна не є виключенням. Однак, існують такі долари, як, австралійський, багамський, барбадоський, гавайський, канадський, сінгапурський тощо.

Як свідчить вже усталена судова практика, не зазначення в борговій розписці в доларі якої саме країни надано позику, може вплинути на визначення розміру боргу, але не є підставою для відмови у задоволенні позову. 

Зрозуміло, що за звичаями ділового обороту в Україні, у випадку застосування долару в грошових зобов’язаннях, сторони мають на увазі саме долар США. Однак, вказівка конкретної іноземної валюти в борговій розписці, значно полегшить процес доказування саме розміру наявної заборгованості.

⚫️  Факт передачі коштів.

За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики після отримання коштів. Так підтверджується факт укладення договору та зміст умов договору, та факт отримання боржником від кредитора певної грошової суми.

При цьому факт отримання коштів у борг підтверджує не будь-яка розписка, а саме розписка про отримання коштів, зі змісту якої можливо установити, що відбулася передача певної суми коштів.

⚫️  Зобов’язання повернути кошти.

Практика Верховного Суду вказує на те, що розписка як документ, що підтверджує боргове зобов’язання, має містити призначення переданих коштів “у борг” та факт отримання позичальником коштів в борг із зобов’язанням їх повернення.

❌ Тобто, формулювання у розписці положень про те, що “Особа-1 передала, а Особа-2 отримала грошові кошти” не створює перед Особою-2 обов’язку повернути передані кошти, в даному випадку мова не йтиме про боргову розписку. 

✅  Правильним формулюванням в такому випадку ”Особа-1 передала, а Особа-2 отримала в борг грошові кошти у розмірі … та зобов’язується повернути їх…”

Тому у справах про стягнення боргу за договором позики позивач повинен підтвердити своє право вимагати від відповідача виконання боргового зобов`язання, а суд повинен встановити наявність між позивачем і відповідачем правовідносин за договором позики, виходячи з дійсного змісту та достовірності документа, на підставі якого доказується факт укладення договору позики і його умов.

🔺 Важливо зазначити, що при дослідженні боргових розписок чи інших письмових документів, суд для визначення факту укладення договору повинен виявляти справжню правову природу правовідносин сторін незалежно від найменування документа та, залежно від установлених результатів, зробити відповідні правові висновки.

❗️Тобто, назва документу не є настільки важливою, наскільки важливий зміст❗️

Що ж стосується підтвердження виконання боргового зобов’язання, то після повернення коштів, кредитор, повинен повернути боржникові розписку, або інший борговий документ, адже саме його наявність у боржника підтверджує виконання ним свого обов’язку.

Отже, існує безліч нюансів, на які варто звернути увагу при укладенні такого, здавалось би, “елементарного” документа, як боргова розписка. 

Виникає питання, якщо стільки проблем з розпискою, що ж тоді можна говорити про більш складні юридичні документи❓

Господарські договори, договори купівлі-продажу нерухомості (особливо ті, що укладаються на первинному ринку, наприклад нерухомість, яка будується: купівля-продаж майнових прав, договори деривативу, договори пайової участі, договори інвестування), корпоративні документи,  кредитні договори, мікропозики та безліч інших.

Як бути з їх укладанням❓ Чи варто покладатися на власні сили та знання❓   

❌ Відповідь однозначна – НІ.

Супровід юриста при підписанні документів дозволить перевірити контрагента, майно, документ, попередити про наслідки, забезпечити виконання, а також зберегти ваші сили та кошти.

💙  Команда юристів “Привілей” залюбки допоможе вам перевірити всі нюанси будь-якого вашого документу. 

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам