NDA: на що слід звернути увагу при підписанні

17.11.2021

Підписання угоди про нерозголошення конфіденційної інформації (non-disclosure agreement (NDA) у світі вже стало звичною практикою. Підписати NDA вас можуть попросити навіть до проведення співбесіди чи до переговорів щодо співробітництва. 

Такі угоди набувають все більшого поширення та стають звичним явищем і в Україні. 

NDA укладається з метою захисту комерційної таємниці та конфіденційної інформації від її неправомірного використання та розголошення під час співпраці з другою стороною (Recipient party) третім особам.

В українському законодавстві обґрунтуванням такої угоди є положення Цивільного кодексу України про комерційну таємницю та її захист. Що таке неправомірне розголошення можна почитати у Законі України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Сьогодні ми розповімо, на що слід звертати увагу, підписуючи NDA з роботодавцем чи замовником послуг.

NDA може мати форму окремого документу, а також бути включена як окремий розділ до іншого договору (наприклад, про надання послуг).


В Україні NDA ще називають:

— Договір про нерозголошення конфіденційної інформації;
— Договір про нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю;
— Угода про конфіденційність;
— Угода про нерозголошення.


Радимо звертати увагу на такі положення NDA:

— поняття конфіденційної інформації (яка саме інформація вважається конфіденційною);

— яка інформація не є конфіденційною;

— випадки правомірного розголошення конфіденційної інформації;

— способи передачі інформації;

— санкції за порушення договору;

— місце розгляду спору та законодавство, яке застосовується до відносин.

Ви маєте чітко розуміти, яка саме інформація є конфіденційною (програмні коди, бази даних, клієнти, партнери, технології та ін.), що ви можете розголошувати, публікувати в соцмережах, а що ні.
До того ж сторони можуть передбачити, що сама інформація про співробітництво, його умови та угоду про нерозголошення є конфіденційною. 

Зверніть увагу на перелік інформації, що не є конфіденційною.
Чим менше список тих об’єктів, що не є таємною інформацією, тим в більш невизначеній ситуації ви опинитеся. Бажано, щоб в угоді були максимально вичерпно прописані такі виключення. 

Ви маєте знати, якими способами вам може бути передана конфіденційна інформація та які засоби комунікації ви будете використовувати під час співробітництва для передачі інформації роботодавцю/замовнику.
Також в угодах про нерозголошення зазвичай зазначається, яким чином має бути повернена інформація (її носії) після закінчення співробітництва, строки її повернення.

Обов’язково ретельно вивчіть розділ, що регулює питання відповідальності сторін та санкцій за порушення угоди.
З’ясуйте, яка саме відповідальність може вам загрожувати (відшкодування збитків, упущеної вигоди, штраф), за які конкретно порушення вона передбачена. Подивіться, чи не передбачено будь-які незвично суворі або несправедливі санкції за порушення NDA. Якщо покарання непропорційно порушенню, то варто утриматися від підписання подібного договору.

Зверніть увагу на місце розгляду спору та законодавство, яке застосовується до відносин.
В Україні важко або взагалі неможливо застосувати положення про неконкуренцію, однак в договорі можна прописати, що до його умов про відшкодування збитків або стягнення штрафів застосовується право України, а до умов про неконкуренцію чи нерозголошення застосовується право держави, де можна примусово виконати NCA чи NDA.

Якщо у вас є сумніви підписувати вам NDA чи ні, рекомендуємо звернутися за консультацією до наших юристів.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам