Знесення самобудів

16.08.2021

Знесення самобудів

Коли підприємець отримує дозвільну документацію та будує приміщення цеху, він розраховує на сталий розвиток свого бізнесу, умовою якого є тривале та безперешкодне використання будови. Але не всі представники бізнесу в Україні звикли діяти законно. В нашому випадку, ми мали справу з представником великого бізнесу, у якого були власні плани на розвиток територій. Все було б добре, якби бізнесмен не порушував інтереси сусіднього підприємства, та узгодив проекти будівництва в ДАБІ.

Тож, сталась ситуація, коли бік о бік з будівлею нашого клієнта здійснювалось улаштування першого поверху та добудова другого поверху самобуду. На момент звернення до нас клієнт вже встиг повідомити про самочинне будівництво та зареєструвати скаргу на гарячій лінії ДАБК. Однак, нам не було відомо, чи здійснив будь-які заходи ДАБК для припинення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Що ж робити, коли самочинне будівництво порушує ваші права? 

Крок перший

Перше, що ми зробили — звернулись до управління ДАБК із адвокатським запитом щодо стану розгляду скарги, на який нам відповіли, що:

  • управлінням здійснювалась перевірка дотримання порушником норм чинного законодавства у сфері будівництва;
  • зафіксований факт порушення законодавства у сфері будівництва (нашим опонентом не була задекларована реконструкція будівлі);
  • накладено адмінстягнення у вигляді штрафу; 
  • видано припис на знесення самочинно зведеної надбудови. 

З відповіді вбачається, що ДАБК протягом 1.5 років не здійснив контролю виконання власного припису (а правопорушник не квапився з виконанням припису).


Крок другий

Другим кроком стало звернення до Малиновської райадміністрації Одеської міської ради зі скаргою на самочинне будівництво та бездіяльність посадових осіб Управління ДАБК Одеської міської ради. Райадміністрація оперативно відреагувала на нашу скаргу. Вже наступного дня відбулась комісійна фіксація порушення вимог законодавства та направлення листа-рекомендації до ДАБКу. 

Оскільки правопорушником вимоги контролюючого органу виконані не були, ДАБК звернувся до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об’єкта та компенсацію витрат, пов’язаних з таким знесенням.

Знесення самочинного будівництва є крайньою мірою і можливе лише тоді, коли використано всі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності. 


Результат

Суд встановив, що самочинно збудований об’єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов’язаних із знесенням об’єкта, за рахунок особи, яка здійснила таке самочинне будівництво. Станом на сьогодні повним ходом йде процедура виконання рішення суду.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам