Навіщо купувати договір, якщо можна скачати з інтернету?

29.09.2021

Якщо в пошуковому запиті задати «шаблон договору», ви знайдете багато прикладів цивільноправових, господарських та інших договорів. Здавалося б, навіщо платити за договори, які так легко знайти в інтернеті?

Але щоб бути ефективним, договір має складатися під конкретні зобов’язання, передбачати можливі ризики виходячи із відносин сторін договору, відповідати актуальній судовій практиці та чинному законодавству.

Які ж ризики може спричинити для вас безкоштовний договір, взятий з інтернет-ресурсів?

1. Цей договір може не відповідати чинному законодавству та актуальній судовій практиці

В сучасних реаліях ми постійно спостерігаємо зміни в законодавстві та правових позиціях Верховного Суду. Для юриста слідкувати за змінами в законодавстві — частина роботи, ви ж можете їх не врахувати або взагалі не мати досвіду для подібного аналізу. 

До яких наслідків це може призвести? 

Включення до договору умов, що суперечать нормам законодавства, може бути підставою для визнання його недійсним. 

2. Одна з важливих ознак відповідності договору чинному законодавству – наявність у ньому істотних умов, визначених у законодавстві.

Для різних видів договорів передбачені свої істотні умови, показ яких у договорі є обов’язковим. Істотні умови договору можуть міститися не тільки в кодексах, а й в спеціальних законах. Тож, для укладення договору, що не суперечить законодавству, робота юриста є дуже важливою.

До яких наслідків це може призвести? 

За відсутності таких умов договір не може вважатися укладеним. 

3. Під час досягнення домовленості та ведення переговорів не кожен може передбачити весь спектр ризикових ситуацій та варіантів поведінки контрагента, що в майбутньому може завдавати збитків. 

Юрист з досвідом договірної діяльності може визначити такі ризики з більшою ймовірністю та забезпечити вам шляхи їх подолання.

4. Договори з інтернету цілком ймовірно можуть містити більш вигідні умови для однієї зі сторін, які ви можете не помітити, не володіючи потрібним досвідом. 

В договорах важливим є кожне слово та навіть розділові знаки. Для розуміння таких тонкощів та юридичної техніки, що використовується при написанні договорів, необхідний не один рік практики.

До яких наслідків це може призвести?
Підписуючи договори, не розібравшись в тонкощах формулювання умов їх виконання, ви можете взяти на себе зобов’язання зі сплати штрафу, зі складання зайвої документації тощо. 

5. Для окремих договорів встановлена обов’язкова форма.

Так договір купівлі-продажу земельної ділянки, житлового будинку тощо має бути нотаріально посвідчений та вимагає державної реєстрації. Ряд договорів вимагає письмової форми та реєстрації у відповідних державних органах. 

Отже, важливо знати всі вимоги до певного правочину, оскільки простого підпису на документі може бути недостатньо. 

При укладенні договору завжди слід зважати на ймовірність його майбутнього оскарження в суді або на недобросовісність поведінки контрагента. Розроблення юристом договору, що буде максимально захищати ваші інтереси — це насамперед ваша інвестиція, яка допоможе уникнути багатьох ризиків.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам