📍 Поняття «мобінг» в Україні відносно нове, а його законодавче закріплення та врегулювання проблеми взагалі відсутні. Для когось і зараз цей термін є незнайомим, однак існує велика вірогідність, що у своєму професійному житті ви зазнавали мобінгу або були його свідком, чи впізнаєте в описі мобінгу історію своїх знайомих.
Явище мобінгу (булінгу) персоналу, тобто психологічного пресингу працівників на робочому місці з боку адміністрації, організацій (груп), колег є досить поширеною проблемою, однак дуже часто жертви мобінгу не розуміють, що стосовно них вчиняється насилля, та не мають достатньої інформації для виходу із цієї ситуації.
📎 Що таке мобінг?
В літературі поняття «мобінг» визначається як психологічний терор (переважно груповий), цькування будь-кого з працівників з боку його колег, підлеглих або керівництва, що містять постійні негативні висловлювання на адресу працівника, його соціальну ізоляцію всередині організації, поширення про працівника завідомо неправдивої інформації.
Міжнародна організація праці під психічним терором на робочому місці розуміє «образливе, мстиве, жорстоке або принизливе поводження з окремою особою або групою працівників, що охоплює колективний пресинг (ganging up) або мобінг проти обраного працівника, який стає об’єктом психічного тиску. Мобінг передбачає постійну негативну увагу або критику, ізоляцію особи від суспільних контактів, поширення неправдивої інформації».
Мобінг може проявлятися у наступних формах:
Виділяють горизонтальний та вертикальний, закритий та відкритий, свідомий та несвідомий мобінг.
⚠️ Горизонтальний мобінг має місце серед колег одного структурного підрозділу чи професійної групи. Вертикальний здійснюється керівником, роботодавцем щодо підлеглого.
⚠️ Відкритий мобінг полягає у публічному цькуванні людини, створенні неприйнятних умов для роботи, ігноруванні думки на нарадах тощо. Закритий може відбуватися у вигляді ігнорування, створення перепон, штучного обмеження у спілкуванні тощо.
⚠️ Ознакою свідомого мобінгу є те, що людина має конкретну та сформульовану мету, бажає створити колезі або підлеглому такі умови, аби він звільнився із займаної посади. Несвідомий мобінг — дії, які виконує людина, не усвідомлюючи, що займається цькуванням.
📎 Законодавче врегулювання
Законодавче закріплення та врегулювання проблеми мобінгу в Україні відсутні. Найбільш наближеним за змістом до мобінгу є поняття «утиску» як форми дискримінації людини, що закріплене у Законі України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Трудове законодавство України закріплює норму про заборону будь-якої дискримінації у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників. А Конституція України визначає честь і гідність людини головною цінністю.
Однак, цих положень не достатньо, щоб працівник, що зіткнувся з мобінгом мав реальну можливість захистити себе та отримати належну компенсацію.
Врегулювати проблему мобінгу на законодавчому рівні покликаний законопроект «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії мобінгу», який був поданий на розгляд Верховної Ради України наприкінці минулого року. Цим законопроектом пропонується введення поняття мобінгу в трудове законодавство, встановлення відповідальності за мобінг на робочому місці.
📎 Як захиститися від мобінгу?
Оскільки поняття мобінгу не закріплено на законодавчому рівні, основним способом захисту є доведення факту дискримінації у сфері трудових відносин у суді. Постраждалий має право на відшкодування моральної шкоди, завданої «утиском на робочому місці».
Судова практика стосовно дискримінації у сфері праці за час дії ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» складається невтішно для її жертв. Основною проблемою є складність доведення факту утиску, надання доказів на підтвердження дискримінації. Особливо це стосується показань свідків, які як і жертва мобінгу, змушені знаходитися у токсичному середовищі та піклуватися про збереження свого робочого місця.
Тож, якщо ви або ваші близькі стали жертвою мобінгу чи інших форм дискримінації на робочому місці, радимо звернутися з консультацією до юриста, який допоможе вам сформувати необхідну доказову базу ✍🏻