Корпоративний договір: що важливо знати

08.11.2021

Корпоративні договори дозволяють підвищити рівень внутрішнього корпоративного управління компанії, а також надати ефективний та гнучкий інструмент врегулювання розбіжностей і конфліктів в межах української юрисдикції. 

Спробуємо розібратися з правовими тонкощами, які варто врахувати при укладенні корпоративних договорів.

Укладання корпоративного договору насамперед зобов’язує сторін реалізовувати їхні повноваження певним чином, а безпосередньо повноваження сторін можуть бути встановлені в законі чи статуті. 

Варто зауважити, що корпоративний договір може укладатись виключно між учасники господарського товариства. Корпоративний договір за загальним правилом є конфіденційним та є обов’язковим лише для його сторін, а сповіщення товариства про факт укладення корпоративного договору не є  обов’язковим. 

Враховуючи вищенаведене, можливою стає ситуація, коли завдяки корпоративному договору може приховуватись особа бенефіціарного власника товариства, або здійснюватись відчуження частки  у порушення положень корпоративного договору. Вищенаведене надає широкі можливості застосування корпоративного договору в різноманітних життєвих ситуаціях.

Наприклад, цілком можливим буде договір між бенефіціарним власником товариства та номінальним учасником про обов’язок голосувати проти вступу нового учасника, або обов’язку в майбутньому продати свою частку виключно особі, яка запропонована бенефіціаром.

Однак, через конфіденційність корпоративного договору та відсутність зобов’язання щодо розкриття інформації про укладення такого договору буде дуже складно довести, що сторона, що виступає покупцем частки в товаристві, знала або могла знати, що відчуження частки відбувається у порушення положень корпоративного договору (як наслідок: нікчемність договору купівлі-продажу частки). 

Теоретично бенефіціар матиме можливість вимагати у судовому порядку від номінального учасника компенсації збитків, але ця компенсація може бути несумісною з втратою прав на частку в товаристві.

Водночас варто підкреслити й позитивні сторони корпоративного договору. На практиці зустрічаються різного роду ситуації, коли кілька засновників не можуть забезпечити необхідну кількість голосів для прийняття рішення, яке має фундаментальне значення для подальшої діяльності товариства. У договорі сторони можуть вказати порядок здійснення своїх корпоративних прав. Наприклад, договір може містити запозичені з англо-американської системи права схеми, наприклад: «Russian Roulette» (засновник направляє іншому учаснику пропозицію викупити його акції за встановленою ціною або викупити власні акції за тією ж ціною). Або «Texas shoot-out» (учасник, який бажає продати свою частку, зобов’язується продати її тому з учасників, який запропонує найвищу суму. При цьому учасники, які беруть участь в торгах, не повідомляють один одному свою ціну.) 
Підбиваючи підсумок, варто відзначити, що до українського законодавства запроваджують певні дієві механізми врегулювання корпоративних відносин як на стадії створення підприємства, так і на вже працюючому підприємстві. Однак для врегулювання цієї ситуації потрібен буде значний час, а для складання та супроводження корпоративних договорів — фахова допомога юристів Юридичної компанії «Привілей».

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам