Карантинний штраф для ФОП

14.04.2021

😷  Притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил щодо карантину — кейс із практики.

Наголошуємо ❎ Юридична компанія “Привілей” відповідально ставиться до тих обмежень, які введені на державному рівні у зв’язку із поширенням COVID-19 та закликає людей їх виконувати.

Але, на жаль, під час складання адміністративних протоколів можуть допускатися порушення. Тому, з метою захисту прав і свобод наших читачів та їх правової обізнаності, вирішили розібрати конкретну справу:

Нещодавно до нас звернувся клієнт — адміністратор кафе, на якого було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП: на думку поліцейських, клієнт не припинила роботу, приймала відвідувачів кафе у приміщенні закладу, чим порушила умови карантину та Постанову Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2021. В подальшому адміністративні матеріали було направлено до суду.

Під час ознайомлення з матеріалами справи у суді було виявлено ряд порушень, які допустили співробітники поліції під час складання протоколу. 

Порушення 1: 

Диспозиція статті 44-3 КУпАП є бланкетною (тобто не встановлює певних правил поведінки, а передбачає існування інших норм, розміщених в інших нормативних актах) і умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вказаною статтею Кодексу є чітке формулювання у протоколі про адміністративне правопорушення суті самого правопорушення із зазначенням відповідної норми законодавства, яку особою порушено та надання належних доказів вчинення особою адміністративного правопорушення.

❌ Всупереч зазначеним вимогам законодавства, Протокол не містив даних, яка саме спеціальна норма була порушена.

Порушення 2:

Постанова Кабміну «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» стосується лише суб`єктів господарювання. 

Згідно ГК України суб’єктами господарювання є: 

1) господарські організації — юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

❌ У нашому випадку протокол було складено на найманого працівника, який не є посадовою особою господарської організації або іншої юридичної особи та не є особою, яка здійснює господарську діяльність і зареєстрована відповідно до закону як підприємець.

Порушення 3:

❌ До матеріалів справи про адміністративне правопорушення у якості доказу додані фотографії. Проте ці фото не могли вважатися належними доказами, оскільки по ним неможливо було встановити місце, дату, час та факт вчинення адміністративного правопорушення конкретною особою.

В результаті:

✅ Зазначені порушення знайшли своє відображення у наших запереченнях на адміністративний протокол та послужили закриттю провадження у зв’язку з відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

🙌  Головна порада від ЮК “Привілей” під час карантинних обмежень — не забувайте про свої права, слідкуйте за своїм здоров’ям, бережіть себе та оточуючих!

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам