Гуманітарна допомога: відповідальність за нецільове використання

22.06.2022

У зв’язку з повномасштабним веденням по всій території країни бойових дій, волонтери та різноманітні гуманітарні місії/організації почали масово ввозити в Україну гуманітарну допомогу. І в період воєнного стану таку допомогу важко переоцінити.

Чи не з перших днів війни Уряд максимально спростив правила ввезення гуманітарних вантажів: у переліку необхідних документів залишилась лише декларація (для окремих категорій товарів вимагається також гарантійний лист від військових).

Через такі колосальні послаблення в митних процедурах недобросовісні «бізнесмени» почали заробляти на війні — привласнюючи та торгуючи гуманітаркою.

24 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон №7146 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за використання гуманітарної допомоги під час дії воєнного стану».

Цим Законом держава юридично встановила кримінальну відповідальність за присвоєння, продаж чи обмін на інші види товарів гуманітарної допомоги з метою особистої наживи з такими санкціями: 

– штраф до 51 000 грн;

– виправні роботи до 2 років;

– обмеження волі до 4 років;

– ув’язнення до 7 років з конфіскацією майна.

В Україні вже зафіксовані непоодинокі випадки вручення підозр у нецільовому використанні гуманітарної допомоги.

Тож, якщо ви є волонтером і маєте справу з гуманітаркою радимо вам фіксувати передачу того чи іншого майна військовим актами прийняття-передання. 

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам