Фото- та відеозйомка людей

03.05.2021

Ледве не кожного дня сучасна людина здійснює фото- чи відеозйомку на камеру свого мобільного  телефону. Для когось це є важливою частиною роботи, а для когось – простим та швидким засобом закріплення інформації. 

В той самий час, стає важко уникнути випадкового потрапляння під об’єктиви чужих фото- чи відеокамер, особливо у великих містах.

Ми підібрали рекомендації, що дозволять вам захистити свої інтереси у разі небажаної фото- чи відеозйомки, а також проводити фото- чи відеозйомку не порушуючи права інших осіб.

Для того, щоб мати право безперешкодно проводити фото- чи відеозйомку особи, потрібно отримати від неї згоду.

Як може бути виражена згода на фото- / відеозйомку:

😶 мовчазна згода – особа знала та бачила, що її знімають знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок;

💬 усна згода – виражена в усній формі перед камерою згода на на фото- / відеозйомку та публікацію матеріалів зйомки;

📝 ясно виражена згода – згода, надана в письмовому вигляді.

Згода у будь-якій формі має бути отримана до початку зйомки.

Таким чином, якщо ви помітили, що потрапляєте під об’єктиви фото- чи відеокамери, ви можете вимагати припинення зйомки по відношенню до себе та видалення відзнятих матеріалів.

☝️ Пам’ятайте, що при проведенні зйомки слід врахувати не тільки ваше право на збір інформації, а й інтереси оточуючих, їх право на особисте життя і таємницю, право на повагу до честі і гідності, право на недоторканність житла, право власності.

✅ Якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. В такому випадку припускається, що особа надала згоду на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку.

Публічне місце:

  • місце, де можуть бути присутні особи, які не є членами чи близькими знайомими;
  • місце, де людина не може усамітниться або якимось чином розкривати своє приватне життя з упевненістю, що його ніхто не побачить.

Можна проводити відкриту фото- та відеозйомку в публічних місцях, окрім:

⛔️ місць приватного користування, таких як: туалет, ванна кімната, роздягальня;

⛔️ громадських місць, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок;

⛔️ урядових будівель, будівель органів державної влади, якщо законом встановлено обов’язок отримання дозволу на зйомку.

✅ Дозволяється фото-, відеозйомка службових, посадових або публічних осіб органів державної влади та місцевого самоврядування під час виконання ними своїх посадових обов’язків без надання ними згоди.

При цьому, така фото-, відео зйомка повинна проводитися в публічному місці та при виконанні такими посадовими особами своїх обов’язків.

✅ Допускається знімання особи представниками правоохоронних органів без її згоди в рамках розслідування кримінального правопорушення, як правило, під час негласних слідчих розшукових дій і на підставі відповідного рішення суду.

✅ Фото-, відеозйомку можуть проводити посадові особі Національної поліції з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб та забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Така зйомка здійснюється за допомогою техніки, що закріплюється на форменому одязі, службових транспортних засобах, по зовнішньому периметру доріг і будівель.

❗️ Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам