6 грудня 2021 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект № 6394 «Про економічний паспорт Українця», який було подано Президентом України та визначено як невідкладний.
Законопроект передбачає створення та запуск «Економічного паспорта» — персональних рахунків для дітей, народжених з 1 січня 2019 року.
До Верховної Ради також були подані альтернативні законопроекти:
За наслідками розгляду законопроектів в Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики 20.02.2022 року останнім рекомендовано Верховній Раді включити зазначені законопроекти до порядку денного, взявши за основу законопроект, запропонований Президентом України. Таким чином, законопроект буде розглянутий у Верховній Раді вже найближчим часом.
Що ж таке «економічний паспорт»
Під «економічним паспортом» розуміється персональний рахунок для дитини, народженої з 1 січня 2019 року.
Накопичення коштів пропонується здійснювати у Фонд майбутніх поколінь, спеціальної юридичної особи, що буде створена Кабінетом Міністрів України.
Джерела формування Фонду — державні внески, що здійснюватимуться коштом Державного бюджету України, які надійдуть від сплати рентних платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
Активи Фонду формуватимуться коштом державних внесків, інвестиційного доходу, що утворюється в результаті розміщення та інвестування коштів учасників Фонду, штрафних санкцій, пені, інших платежів на користь учасників Фонду.
Які заходи передбачаються законопроектом щодо впровадження економічного паспорта?
Такі внески зараховуватимуться щорічно у розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановленому законом на 1 січня календарного року, у якому здійснюється відповідний державний внесок, на кожного учасника фонду.
Отримати виплати зможуть його учасники, які є громадянами України, досягли 18-річного віку та проживають на території України протягом останніх п’яти років.
Отримати виплати до досягнення 18-річного віку можливо у разі наявності критичних станів здоров’я, які підтверджені в установленому порядку.
Виплати із системи економічного паспорта можуть здійснюватися на навчання, купівлю власного житла, лікування тяжких захворювань або за наявності критичних станів здоров’я, які підтверджені в установленому порядку, у будь-який час до досягнення 18 років.
Перший річний державний внесок за фінансово-економічним обґрунтуванням, наданим у пояснювальній записці до законопроекту, планується зробити вже у 2023 році становитиме він 21,8 млрд грн з розрахунку 2 розмірів мінімальної заробітної плати (7 176 грн) та прогнозної статистики народжуваності.
На момент перших виплат у 2037 році сума коштів фонду становитиме 1 832 млрд грн коштом внесків держави та отриманого інвестиційного доходу від розміщення коштів у державні цінні папери, що дозволить здійснити виплати на загальну суму 191 млрд грн з розрахунку 626 125 грн на одного учасника Фонду.
Передбачається, що ці кошти працюватимуть на економіку і водночас будуть захищені від знецінення. Для цього використовуватимуть інструмент облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), дохідність яких вища за темпи інфляції.
Ініціатива «економічного паспорта» отримала від експертів також багато критичних відгуків, що пов’язані з питаннями дискримінації дітей за віковою ознакою, необхідності компенсації коштів, що вилучаються з держбюджету на тривалий час, незахищеністю довгострокових внесків до фонду від інфляції, можливими корупційними ризиками, що викликає залучення до управління коштами приватних структур.