Дайджест новин за листопад

01.12.2021

У дайджесті новин за листопад читайте про наступне:

1.  Президент підписав антиолігархічний закон

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 1780-ІХ «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

«Антиолігархічний закон» передбачає створення спеціального реєстру, куди будуть вносити олігархів.

Відповідно до Закону особою, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархом), вважатиметься фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом із таких ознак:

— бере участь у політичному житті;

— має значний вплив на засоби масової інформації;

— є кінцевим бенефіціарним власником суб’єкта господарювання, який після початку дії цього закону є суб’єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на ринку відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції» та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;

— підтверджена вартість активів особи та суб’єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є, перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Обов’язок подання декларації про контакти з олігархами або їхніми представниками поширюватиметься на всіх посадових осіб, від рішень яких залежить доля суспільства чи державні рішення.

Закон набуде чинності впродовж 6 місяців із дня його офіційного опублікування.

2. В Україні штрафуватимуть за продаж ліків дітям

Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за реалізацію (відпуск) лікарських засобів у заборонених законодавством випадках та встановлення відповідальності за реалізацію (відпуск) лікарських засобів особам, які не досягли чотирнадцяти років (малолітнім особам)», який встановлює адміністративну відповідальність за продаж ліків дітям та відпуск препаратів без рецепта.

Даний Закон встановлює адміністративну відповідальність за продаж ліків дітям та відпуск препаратів без рецепта.

Також доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею 424 «Порушення встановленого порядку реалізації (відпуску) лікарських засобів», згідно з якою: «Реалізація (відпуск) лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках  тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо протягом року це повториться, на особу вже чекатиме адміністративне стягнення — штраф від 100 до 200 н.м.д.г.

За продаж ліків малолітнім дітям (які не досягли 14 років), у тому числі за доставлення ліків таким особам передбачено штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 300 до 400 н.м.д.г., якщо правопорушення зафіксовано повторно протягом року.

Протоколи про такі адміністративні правопорушення складатимуть уповноважені особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), а розглядати справи — судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

3. В Україні можуть запровадити «ковідну амністію»

В Україні розглядають можливість запровадження «ковідної амністії» для осіб, які придбали фальшиві COVID-сертифікати про щеплення, а тепер бажають вакцинуватися.

4.   В Україні ухвалили законопроект про медіацію для позасудового вирішення конфліктів

Процедуру медіації можна використовувати для врегулювання конфліктів у будь-якій сфері права (цивільне, сімейне, трудове, господарське, адміністративні правовідносини, а також справи про адміністративні правопорушення).

Медіацію можна буде використовувати також у кримінальних провадженнях під час підписання угод про примирення потерпілого та підозрюваного (обвинуваченого).

Фізичні та юридичні особи можуть звернутися до медіатора перед зверненням до суду, під час досудового розслідування або під час виконання рішення суду. 

Крім того, проведення медіації не впливає на перебіг позовної давності.

У разі успішної медіації щодо конфлікту, який розглядає суд, суд поверне одній зі сторін 60% сплаченого судового збору.

Стати медіатором зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку з медіації в Україні або за кордоном.

В Україні медіаторів готуватимуть заклади освіти; організації, що забезпечують проведення процедури; об’єднання медіаторів; суб’єкти господарювання будь-якої форми власності, що мають право проводити медіацію.

Крім того, законодавство передбачає реєстри медіаторів. Їх мають вести об’єднання спеціалістів, організації та органи державної влади.

Наразі закон повинен підписати Президент.

5.  Через новий штам коронавірусу «Омікрон» в Україні посилюють правила в’їзду

Так, українці, які перебували в країнах, де виявлено коронавірус штаму «Омікрон», мають пройти самоізоляцію після повернення в Україну.

Зокрема, для мандрівників, які побували в Південно-Африканській Республіці, Республіці Ботсвана, Зімбабве, Намібії, Королівстві Лесото, Королівстві Есватіні, Республіці Мозамбік понад 7 днів протягом останніх 14 днів потрібно пройти 14-денну самоізоляцію.
Незабаром цей список поповниться і країнами ЄС 🇪🇺

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам