Дайджест новин за грудень

29.12.2021

Розповідаємо, які новини приніс на під ялинку грудень

1. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про множинне громадянство

Президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт про множинне громадянство для українців, які проживають у країнах Європейського Союзу та США.

Документ про зміни до закону «Про громадянство України» № 6368 з’явився на сайті парламенту.

Законопроєкт актуалізує положення законодавства у сфері громадянства та уточнює повноваження державних органів, які беруть участь у розв’язанні питань громадянства України.

Також законопроєкт дозволяє членам української діаспори в США, Канаді та ЄС мати одночасно громадянство України та країни проживання.

Президент заявив, що такі впровадження нададуть українцям з усього світу  можливість почуватися не діаспорою, а громадянами України.

Законопроєкт визначений президентом як невідкладний.

2. Електронні сигарети прирівняли до звичайних

Верховна рада України прирівняла електронні сигарети до звичайних, заборонила їх рекламу, а також куріння в громадських місцях, у тому числі в ліфтах та закладах. 

Відповідні положення  містяться в законопроєкті № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

Метою впровадження даних норм є захист українців, особливо дітей та молоді, від шкідливого впливу тютюнових виробів та приведення українського антитютюнового законодавства у відповідність до Директиви № 2014/40/ЄС.

Закон передбачає:

  • заборону реклами та стимулювання продажів електронних сигарет і рідин до них;
  • штраф за їх продаж особам молодше 18 років у розмірі 1 020 гривень, а в разі повторного порушення протягом року — 10 200 гривень;
  • заборону куріння електронних сигарет у всіх громадських місцях і приміщеннях за аналогією з курінням звичайних сигарет.

Важливими нормами законопроєкту є розширення переліку місць, де забороняється куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів. 

Єдиним місцем, де пропонується залишити можливість відведення місць для куріння всередині приміщення, є аеропорти.

Міські, сільські, селищні ради зможуть додатково визначати вільні від куріння місця в межах своїх громад.

Крім того, так званий антитютюновий законопроєкт «Щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» містить нові правила маркування тютюнових виробів — текст і картинки про шкоду куріння повинні займати не половину, а 65 відсотків пачки, так само як і у державах ЄС. Виробники мають розміщувати на пакуванні реалістичні зображення хвороб, спричинених тютюном.

Також прийняти законодавцями норми забороняють використання у будь-яких компонентах тютюнових виробів чи електронних сигарет смакових і ароматичних добавок, наприклад, фруктових чи ягідних.

Адже, як підкреслює МОЗ, саме такі вироби найчастіше приваблюють дітей та молодь, які ще не мають шкідливої звички курити, створюючи хибне враження про менш шкідливі наслідки вживання тютюнових виробів.

Ухвалені зміни набувають чинності лише через півтора року після підписання закону президентом. 

Нові правила маркування тютюнових пачок стануть обов’язковими через два роки, а от заборона на куріння електронних сигарет набере чинності через пів року.  

3. В Україні запровадять нове свято — День українського борщу

У Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови законопроєкт постанови №6361, який передбачає  запровадження нового національного свята — Дня українського борщу. Його планують відзначати у другу суботу вересня.

Запровадження Дня українського борщу пропонується з метою забезпечення охорони культурної спадщини, популяризації української культури у світі та посилення суспільної уваги до традицій української кухні та культури, а також  підвищить туристичний потенціал України та посилить її позиції в ЮНЕСКО, де Київ домагається визнання борщу об’єктом нематеріальної культурної спадщини України.

Ініціаторами ідеї про затвердження Дня українського борщу була група українських рестораторів на чолі з Євгеном Клопотенком. Саме він є головним ініціатором кампанії з надання борщу статусу нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Розраховують, що вперше на національному рівні День борщу відсвяткують в Україні вже наступного року.

4. ​Одноразові пакети в Україні стали платними

З 10 грудня 2021 року набув чинності ЗУ «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України»  №1489-ІХ. 

Відтепер магазинам, аптекам, кафе та ресторанам заборонено розповсюджувати пластикові пакети, в тому числі одноразові, безкоштовно. 

Штраф, який повинен буде заплатити бізнес за недотримання закону — від 1700 грн до 3400 грн.

Платними для клієнтів супермаркетів, аптек та закладів харчування відтепер стали надтонкі пластикові пакети (із товщиною стінок до 15 мкм), в які в магазинах фасуються товари на вагу. Їх вартість коливається від 0,09 грн до 0,12 грн. Цим кроком уряд прагне стимулювати поступову відмову українців від пластику на користь екологічних альтернатив.

Безкоштовними для клієнтів залишаються:

— біорозкладні пластикові пакети;

— надтонкі пластикові пакети шириною до 225 міліметрів, що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об’єктах роздрібної торгівлі як первинне пакування.

За порушення нововведень бізнес заплатить штраф — від 1700 грн до 3400 грн, та 8500 грн, якщо ситуація повториться. Контролювати дотримання закону буде Держпродспоживслужба.

Коли будуть остаточно заборонені пластикові пакети

— З 10 березня 2022 року почне діяти повна заборона на використання тонких (товщина стінок 15-50 мкм), біорозкладних та надтонких пластикових пакетів.

— З 1 січня 2023 року в Україні повинні залишитися лише біорозкладні пакети. Усі інші пластикові пакети будуть заборонені.

5. «є-Підтримка» вже працює

19 грудня офіційно стартував проєкт «є-Підтримка» для отримання 1 000 гривень вакцинованим від COVID-19.

Хто має таку можливість?

  • повнолітні громадяни України;
  • особи, що пройшли повний курс вакцинації від COVID-19 та мають зелені сертифікати у «Дії»;
  •  особи, які оформили спеціальну банківську картку.

Щоб подати заявку на виплату треба:

  • оформити спеціальну картку «є-Підтримка» в одному з банків-партнерів,
  • авторизуватися й оновити до останньої версії застосунок «Дія»,
  • переконатися, що в застосунку є «зелений» COVID-сертифікат,
  • зайти у розділ Послуги і вибрати «є-Підтримку» вибрати для виплати картку «є-Підтримка»,
  • зарахування коштів від Мінекономіки варто очікувати протягом 10 днів. У Мінцифрі наголосили, що заявку необхідно подати в період з 19 до 29 грудня включно.

Гроші можна витратити на залізничні та авіаквитки в межах України, абонементи у спортзали, квитки в кіно, театр, музеї та концерти та книжки (книжки за цю тисячу можна придбати лише в книгарнях, але не в продуктовій крамниці чи заправці).

Українці віком 60+ зможуть витратити 1000 гривень не лише на театри, книги тощо, а й на покупку ліків.

На витрату 1000 грн є 4 місяці з моменту їх зарахування. Невитрачені кошти повернуться до держбюджету.

Бажаємо всім міцного здоров’я. Бережіть себе та оточення!

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам