🧾 Види відповідальності за несплату житлово-комунальних послуг (ЖКП), передбачені Законодавством України:
🔺 Пеня в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати 100 % загальної суми боргу. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
🔺 Призупинення / обмеження надання ЖКП. Не передбачена можливість припиняти поставки тепла, холодної води і водовідведення населенню за борги. У разі наявності у споживача заборгованості надавач цих послуг може звертатися для стягнення в суд. При цьому постачальники газу і електроенергії мають право на припинення надання послуг.
🔺 Заборгованість за ЖКП є нічим іншим як грошове зобов’язання, за порушення якого передбачається також цивільно-правова відповідальність, згідно ст. 625 ЦК України, а саме на суму боргу нараховуються:
– індекс інфляції за весь час прострочення;
– 3% річних від простроченої суми (якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом).
❓ Чи може бути людина виселеною чи позбавленою житла за комунальні борги:
Несплата комунальних послуг не є прямою підставою для виселення або позбавлення житла. Надавач послуг, якому заборгував споживач, перш за все звертається до суду і лише після отримання рішення може бути розпочато примусове стягнення боргу, для чого накладається арешт на майно та відбувається його наступна реалізація для погашення боргу.
Якщо заборгованість не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
⭕️ Однак, якщо сума заборгованості перевищила 20 мінімальних заробітних плат, виконавець має право накласти на єдине житло такого боржника арешт. У випадку відмови боржника у виконанні рішення суду або відсутності доходів, іншого рухомого або нерухомого майна, арештоване майно надалі може буде реалізоване.