Бюро економічної безпеки України

09.06.2021

🛡 25.03.2021 набув чинності Закон України “Про Бюро економічної безпеки України”, що передбачає створення Бюро економічної безпеки України (БЕБ) — центрального органу виконавчої влади, на який буде покладено завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Початок роботи нового державного органу прогнозують вже на кінець цього року 🔜.

Разом з юристами ЮК “Привілей” пропонуємо розібратися, що це за орган, якими повноваженнями він буде наділений та які позитивні чи негативні наслідки матиме його створення:

Бюро економічної безпеки отримує статус єдиного органу державної влади, що буде відповідальний за боротьбу з економічними злочинами. БЕБ передаються відповідні повноваження економічних підрозділів Служби безпеки та Нацполіції, а також податкової міліції, однак передбачається їх переосмислення, оскільки БЕБ має стати не стільки силовим, скільки аналітичним органом.

Передбачається, що основною функцією БЕБ має стати саме аналітична діяльність, проведення інформаційно-пошукової та інформаційно-аналітичної роботи щодо виявлення наявних і потенційних загроз у бюджетній, податковій, митній, грошово-кредитній або інвестиційній сферах держави. В результаті такої діяльності буде створено єдину інформаційну систему БЕБ України, яка міститиме всю необхідну для гарантування економічної безпеки держави інформацію.

БЕБ здійснюватиме також оперативно-розшукову діяльність і досудове розслідування в межах передбаченої законом підслідності та буде наділене відповідними силовими повноваженнями. Однак, на відміну від податкової міліції чи органів Національної поліції, такі повноваження БЕБ є більш другорядними та випливають саме із її аналітичної діяльності.

🟢 Аналітична робота БЕБ та використання ризик-орієнтованого підходу має дозволити уникнути безпідставного тиску правоохоронців на бізнес, що є перевагою нового органу у порівнянні зі старими методами податкової міліції, як то відкриття кримінального провадження, у межах якого проводиться обшук, вилучення та арешт майна підприємства, лише з метою перевірки підприємства на фіктивність або навіть для здійснення тиску чи залякування.

Створення БЕБ може стати кроком держави назустріч бізнесу і дозволити налагодити партнерські відносини між бізнесом та контролюючими органами, формування органу у відповідності із закладеними в законі задачами сприятиме зростанню довіри з боку бізнесу. В разі порушення законодавства бізнес контактуватиме тільки з Бюро економічної безпеки, а не з декількома  органами, як раніше, що зменшує тиск на бізнес.

🟢 Ще одним позитивним моментом можна зазначити зменшення кількості посадових осіб, повноваження яких дублювалися в декількох органах, що сприятиме більш ефективному використанню податків.

🔴 Звичайно, гарантувати успіх нового органу та прогнозувати припинення так званого “маскі-шоу” і зловживання слідчими своїми повноваженнями лише прийняття закону та формування нової концепції  діяльності такого органу не може. Передусім, усе залежить від реалізації цієї концепції в життя, організації діяльності БЕБ у частині добору кадрів для посад, зокрема детективів Бюро.

🟢 У будь-якому разі добір в БЕБ буде відбуватися лише за результатами конкурсу, що однозначно є позитивним моментом. Водночас кандидати на посади, що передбачають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, повинні будуть проходити психофізіологічне опитування із застосуванням поліграфа.

При БЕБ буде утворена Рада громадського контролю у складі 15 осіб, що будуть відібрані на засадах відкритого та прозорого конкурсу шляхом рейтингового інтернет-голосування громадян України. Представники Ради прийматимуть участь у відборі працівників для БЕБ у складі конкурсної комісії, Рада делегуватиме представників до складу дисциплінарної комісії БЕБ та здійснюватиме інші повноваження з метою забезпечення прозорості та суспільного контролю за діяльністю БЕБ.

🔴 Слід зазначити, що підслідність БЕБ на сьогодні законодавчо не є визначеною та повноваження органу сформульовані не досить чітко. Однак, на розгляді у Верховні Раді України вже знаходиться законопроект, покликаний врегулювати зазначені питання.

Окремі експерти висловлюють побоювання 🤔 щодо підконтрольності БЕБ Кабінету Міністрів України, що може створити ризик тиску на бізнес.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам