Аліменти: як обрати вірний спосіб стягнення

29.09.2020

Багатьом із нас немає з ким порадитися щодо обрання способу стягнення аліментів, а коли заходить мова про написання відповідних заяв – доводиться самостійно писати документ. При ознайомленні з даним матеріалом, ви можете підібрати для себе спосіб стягнення аліментів, а у разі виникнення будь-яких питань – ми із задоволенням вас проконсультуємо. 

Обрання способу стягнення аліментів

Стягнення аліментів – типова справа для юриста, але для пересічної особи це завжди стрес та відсутність плану дій: куди звертатися та що, у першу, чергу необхідно знати. Якщо ви занепокоєні тим, як стягнути з недобросовісного батька/матері аліменти на дитину – ця стаття допоможе розібратися у специфіці отримання коштів на дитину. 

Позасудові шляхи стягнення аліментів: 

🤝Про аліменти можна домовитися завчасно через: шлюбний договір (ст. 93 СК) або договір про сплату аліментів на дитину (ст. 189 СК). 

Порядок сплати аліментів на дитину (дітей) може бути обговорений батьками разом із юристом, який допоможе скласти шлюбрий договір. Побутує “міф”, що шлюбний договір може бути укладений виключно до шлюбу. Проте, законодавство не забороняє подружжям укладати подібні договори і під час шлюбу та дотримуватися його вимог навіть після тривалого життя у шлюбі. Тому, сторони цього договору, у разі розірвання шлюбу, повинні виконувати умови, що пов’язані зі сплатою аліментів на спільних дітей. 

✍️Договір про сплату аліментів на дитину (дітей) може бути укладений як особами, які не перебували у шлюбі, але мають спільних дітей, а також і тими, хто не бажає розірвати шлюб, але вбачає необхідність в тому, щоб встановити порядок утримання дітей. Договори про сплату аліментів на дитину можуть містити умови про: виплати аліментів у частці від заробітку (доходу) платника; виплату аліментів у твердій грошовій сумі; про погашення заборгованості за минулий час тощо. Цікаво і те, що такі договори можуть встановлювати засоби забезпечення виконання аліментних зобов’язань, наприклад, сплату неустойки у разі прострочення строку виплати аліментів.

🙌Такі договори – максимально мирний та безболісний шлях домовитися батькам про утримання спільних дітей. Це пов’язано із тим, що сторони договору можуть обговорити саму суму аліментів, порядок і строк виплат, а також (якщо вони є) додаткові витрати на дитину: гуртки, секції, репетитори тощо. Такий договір укладають сторони, які заінтересовані у швидкому вирішенні проблем зі сплатою аліментів та готові разом утримувати дитину без створення у подальшому конфліктних ситуацій та застосовувати державний примус у вигляді арешту рахунків чи майна. 

🏛Судові шляхи стягнення аліментів:

Попередньо зауважимо: що стягувачем аліментів є особа, яка проживає разом з дитиною, а платником – особа, яка не проживає з дитиною. 

🔖1. Судовий наказ – спосіб більш затяжний, але також дієвий. 

Чим відрізняється від попереднього? Такий спосіб стягнення аліментів – частина класичної схеми стягнення аліментів у судовому порядку з “мінімальним спілкуванням” із судом. Необхідно розуміти, що наказ видається судом у, якщо немає спору про батьківство.

📎Переваги: суд досить оперативно виносить подібні рішення, а також наказне провадження не вимагає спілкування із судом, або боржником. 

📌Особливості: аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах

50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку; 

або частка платника аліментів у розмірах: 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей. 

Отримавши судовий наказ – звертайтеся або до державного, або до приватного виконавців, які відкриють виконавче провадження за вашою заявою. 

⚖️2. Позовна заява до суду. 

Не оминути позовного провадження у випадку, якщо стягувач бажає отримати таку суму аліментів, яка виходить за рамки тих цифр, що зазначені у пункті про судовий наказ. Наприклад, якщо мати бажає стягнути з батька щомісячно і до досягнення спільною дитиною повноліття аліменти у розмірі 5000 гривень, то їй необхідно звертатися саме з позовом, а не із заявою про видачу судового наказу. 

📌Переваги: є можливість стягнути більшу суму аліментів, ніж та, яку дозволяється стягувати у рамках наказного провадження. 

📌Недоліки: якщо суд ухвалив рішення – стягувач повинен знову звернутися до суду з метою отримання виконавчого листа. Останній вже буде направлятися до виконавчої служби разом із заявою про примусове виконання. 

📢Якщо особа ухиляється від сплати аліментів – вона автоматично наражається на неприємності у вигляді арешту рахунків або майна, а також тимчасової заборони виїзду за кордон до повного погашення заборгованості перед своєю дитиною. 

✊ Ви завжди можете звернутися до юристів ЮК “Привілей” щодо професійного складення всіх перерахованих документів. З нами стягнення аліментів перестає бути затяжним та безрезультатним початком судових спорів, а перетворюється на результативне та оперативне вирішення питання захисту інтересів вашої дитини. 

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам