Афери під час воєнного стану

24.03.2022

На жаль, не всі громадяни від початку війни об’єдналися для допомоги нашій країні всіма наявними силами. Деякі люди, не маючи ніяких моральних орієнтирів, навіть у найжахливі миті не гидують можливостями та намагаються нажитися. Мова йде про аферистів.

Шахраї вже адаптувалися до нових реалій, тому навіть у воєнний час не відкладають спроби обманути громадян.

Розбираємо найпоширеніші схеми шахрайств.

1. Скам із виплатою 6 500 грн

У зв’язку із втратою можливості працювати в областях, де ведуться активні бойові дії, дуже багато українців подали заявку на виплату одноразової допомоги від держави. Багато хто вже отримав кошти, проте деякі громадяни ще чекають на їх нарахування. Отже, цей меседж для них.

Шахраї розсилають смс-повідомлення про нібито нарахування допомоги із посиланням на яке просять перейти.

Зміст повідомлення приблизно наступний:
Vam narahovano Groshovadopomoga PB24 6500grn. Zarahuvatu: «посилання».

За допомогою такого фішингового посилання шахраї можуть викрасти ваші дані та отримати доступ до банківських рахунків або можуть завдати шкоди вашому пристрою та вимагати кошти за розблокування.

Тож ні в якому разі не переходьте за такими посиланнями. Повідомлення щодо нарахування одноразової допомоги прийде від самого додатку банку, у якому ви відкрили картку єПідтримки, а не шляхом сумнівної смс-ки.

2. Фейкова оренда житла

З початком війни багато українців вирішили перебратися до відносно безпечних районів країни, зокрема до західної України. Деяких приймають родичі чи знайомі, але більшості громадян доводиться орендувати квартири. І тут в дію вступають шахраї.


Злочинці користуються наступною схемою: публікують оголошення на сайтах або в соцмережах про наявність житла, а далі чекають на дзвінки від потенційних клієнтів.

Під час розмови виманюють аванс з приводу того, що зараз на житло ажіотаж та коли отримують гроші  просто зникають.

Тож будьте пильними, не користуйтеся сумнівними сайтами з оренди житла. Краще завжди використовувати перевірні додатки, у яких ви можете подивитися відгуки щодо квартири та її власника. 

3. Шахрайський збір коштів на лікування

На жаль, сьогодні зафіксовано дуже багато випадків шахрайських схем із виманюванням грошей на лікування дітей, жінок чи військових. Аферисти знаходять в інтернеті фото справді постраждалих людей та збирають гроші нібито на допомогу постраждалим. Таку інформацію розповсюджують через соцмережі та публікують номер картки для допомоги.

Намагайтеся не піддаватися емоціям та перераховувати кошти тільки через ПЕРЕВІРЕНІ благодійні фонди.

4. Фішингові сайти для благодійності

Дуже проста схема. Аферисти створюють фішинговий сайт нібито благодійного фонду. Такі сайти дійсно схожі на сторінки справжніх благодійних фондів, де можна переказати кошти на підтримку ЗСУ чи ТРО.

Однак насправді такі сайти крадуть паролі та реквізити платіжних карток, а також персональні дані.

Як виявити фішинговий сайт? 

Такі сайти вирізняються своєю адресою. Адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі, за винятком одного або кількох символів.

Краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на даний вебресурс. Завжди перевіряйте правильність назви сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані. 

Крім того, пам’ятайте, що НБУ відкрили спецрахунки для збору коштів на армію та на гуманітарні потреби.

5. Евакуація за передоплатою

Шахраї викладають оголошення із пропозицією  послуги з евакуації та просять зробити передоплату на картку. Після отримання грошей шахраї просто зникають.

Ми закликаємо усіх громадян навіть у стані паніки не вестися на сумнівні пропозиції та намагатися завжди купувати квитки на транспорт для евакуації лише через сайти офіційних перевізників.

Якщо ви все ж таки не маєте іншої нагоди та вам довелося скористатися послугами незнайомих осіб, завжди вимагайте оплату готівкою по факту сідання у транспорт. Ніколи не надсилайте аванси невідомим людям.

Сподіваємося, що знаючи такі схеми, ви не натрапите на аферистів. Продовжуйте допомагати нашим ЗСУ, ТРО та українцям, але завжди використовуйте надійні джерела! 💙 💛

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам