Чи законна перевірка ковід-сертифікатів поліціянтами?

22.01.2022

Наразі в інформаційному просторі не вщухає новина про можливість перевірки осіб на предмет наявності у них сертифікатів про вакцинацію. Так, дійсно відповідно положень постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі — Постанова), працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, мають право проводити вибіркову перевірку документів, що:

— посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус;

— довідок про звернення за захистом в Україні, виданих відповідно до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;

— документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби.

Крім того позиція Уряду зводиться до того, що представник влади має право вибірково проводити перевірку як наявності самого сертифіката про вакцинацію, так і його дійсності з використанням мобільного додатка Порталу Дія або в інших інформаційних системах.

Однак наскільки надані Кабміном повноваження відповідають гарантіям, передбаченим Конституцією України?

Слід зауважити, що такого роду нормативно-правові акти, як наведена вище постанова КМУ не є підставою для сліпого виконання всіх їх приписів, оскільки вони прямо порушують конституційні права і свободи людини. Зокрема, факт порушення підтверджується наступною нормативною вибіркою:

  1. Конституція України має найвищу юридичну силу, а всі закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй — ст. 8 Конституції України.
  2. Ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи наказ, адже як за їх віддання, так і за виконання  настає юридична відповідальність — ст. 60 Конституції України.
  3. Поліціянт має права вимагати в особи лише дві категорії документів: ті, що посвідчують особу (наприклад, паспорт чи водійське посвідчення) та ті, що підтверджують відповідне право особи (дозвіл на зброю тощо), про що йдеться в ст. 32 ЗУ «Про національну поліцію», а тому права вимагати в особи будь-якого  іншого документа, в тому числі й про вакцинацію Законом не передбачено.
  4. Заборона у здійсненні особою поїздок в межах України є порушенням свободи пересування, передбаченої ст. 33 Конституції України та гарантованої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України. Наприклад,  для проїзду на автобусі пасажиру необхідно мати квиток  на проїзд, квиток (квитанцію) на перевезення  багажу,  за  наявності  права  пільгового  проїзду — відповідне  посвідчення  чи  довідку,  на  підставі якої надається пільга,  а  в  разі  запровадження  автоматизованої системи обліку оплати проїзду — зареєструвати електронний квиток — п. 158 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту. Вимагання перевізником інших документів (сертифікатів про вакцинацію) законодавством не передбачено.
  5. Про факт звернення до медичного закладу для проведення вакцинації з метою профілактики здоров’я особа не зобов’язана розголошувати, адже вона має право на таємницю про факт звернення за медичною допомогою — ст. 391 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та ст. 286 Цивільного кодексу України.
  6. Ознайомитися з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів можна лише за рішенням суду — ст. 10 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
  7. Посилання поліціянта на постанову Кабміну за відсутності відповідних повноважень саме в ЗУ «Про Національну поліцію» можна розцінювати саме як перевищення службових повноважень. Умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень є кримінально караним діянням — ст. 365 КК України. 

У такому випадку, може викликати поліцію та повідомити про вчинення відносно неї кримінального правопорушення. Таким чином, необхідно пам’ятати, що пред’явлення сертифіката про вакцинацію на вимогу уповноваженої особи є вашим правом, а не обов’язком. А тому будь-яке порушення Вашого права є обґрунтованою підставою для його захисту.

обратная связь
Остались вопросы?
Наши юристы проконсультируют Вас по всем интересующим вопросам