Спільна діяльність є не новим інструментом ведення бізнесу в Україні, однак, внаслідок своєї неврегульованості, підприємці використовують його в своїй діяльності рідко. Спільною діяльністю – є діяльність двох і більше учасників без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що здійснюється на основі об’єднання вкладів учасників або без їх об’єднання, що не суперечить законодавству.
🔳Як дає визначення податкове законодавство, спільна діяльність – господарська діяльність зі створенням або без створення юридичної особи, яка є об’єктом спільного контролю двох або більше сторін відповідно до письмової угоди між ними.
🔳Цивільний кодекс визначає, що спільна діяльність може здійснюватися в двох формах:
✅ на основі об’єднання вкладів учасників (просте товариство);
✅ без об’єднання вкладів учасників.
В даному випадку ми будемо обговорювати другий варіант здійснення спільної діяльності.
Здійснення спільної діяльності може відбуватися виключно на договірній основі. Цивільним кодексом визначено обов’язковість письмової форми договору про спільну діяльність.
🔲Істотними умовами вказаного договору є:
– мета спільної діяльності, чітке розуміння кінцевого результату сумісної роботи сторін;
– порядок координування сумісних дій або ведення спільних справ;
– порядок розподілу прибутку;
– порядок покриття витрат і збитків учасників;
– участь сторін у результатах сумісних дій;
– строк дії договору;
– інші умови, що регламентують спільну діяльність сторін.
🔲Сторони договору. Сторонами договору про спільну діяльність можуть бути два і більше учасників, як зі статусом юридичної особи, так і фізичні особи, резиденти або нерезиденти.
❌ВАЖЛИВО. Фізичні особи без статусу підприємця не можуть бути стороною договору про СД, якщо він укладається з метою отримання прибутку.
🔲Порядок ведення спільних справ. Основною перевагою і метою спільної діяльності є можливість її учасників діяти без створення окремого суб’єкта господарювання та без об’єднання вкладів. За таким договором сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законодавству.
👩🏼💼🧑🏻💼За загальним правилом при веденні спільних справ кожний учасник має право діяти від імені всіх учасників. При сумісному веденні справ для здійснення кожного правочину потрібна згода всіх учасників. При цьому, виходячи з практики, представниками учасників спільної діяльності можна зустріти таких суб’єктів як “спільна діяльність” або ж уповноваженим учасником спільної діяльності (що діє на підставі довіреності).
📝Ми рекомендуємо при укладенні такого договору одразу визначити та розмежувати між учасниками дії з його виконання та основні положення з представництва його учасників.
Важливим моментом, який дозволить уникнути спірних ситуацій між учасниками спільної діяльності, є включення до його умов положень про обов’язки учасників з утримання спільного майна, порядок відшкодування витрат, пов’язаних із виконанням цих обов’язків та порядок розподілу прибутку. Особливу актуальність це має для договорів про спільну діяльність без об’єднання вкладів.
💰Особливості оподаткування. Оподаткування та ведення бухгалтерського обліку спільної діяльності в даному випадку здійснюється кожним учасником самостійно. Важливо звернути увагу на те, що договори про спільну діяльність підлягають реєстрації в податкових органах у випадку, якщо один із її учасників є платником ПДВ. Платники ЄП не можуть здійснювати спільну діяльність тільки за тими видами діяльності, які їм заборонені.